Senacka komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do noweli ustawy o ARiMR

Polska Agencja Prasowa SA
12-07-2005, 20:21

Senacka komisja rolnictwa na posiedzeniu we wtorek nie wniosła żadnych poprawek do uchwalonej przez Sejm w lipcu nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Nowela umożliwia otrzymanie dopłat do produkcji roślin energetycznych - wierzby i róży bezkolcowej.

Senacka komisja rolnictwa na posiedzeniu we wtorek nie wniosła żadnych poprawek do uchwalonej przez Sejm w lipcu nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Nowela umożliwia otrzymanie dopłat do produkcji roślin energetycznych - wierzby i róży bezkolcowej.

    Resort rolnictwa szacuje, że powierzchnia upraw roślin energetycznych w 2005 roku wyniesie ok. 1000 ha, a planowane wydatki będą na poziomie ok. 55,5 tys. euro. Wnioski o dopłaty producenci roślin energetycznych będą mogli składać od 15 marca do 15 maja, zaś w tym roku od chwili uchwalenia ustawy do 31 sierpnia.

    Nowelizacja ustawy o ARiMR likwiduje też Radę Agencji, ciało opiniująco-doradcze, które powstało zanim Agencja stała się agencja płatniczą tj. przed 1 maja 2004 roku. Senator Andrzej Anulewicz zgłosił wniosek o wykreślenie przepisów likwidujących Radę, której istnienie w jego opinii jest celowe. Senator zaproponował, by raczej zmienić kompetencję Rady z opiniodawczej na nadzorującą pracę tej Agencji.    

    Wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk wyjaśnił, że ARiMR jest agencją płatniczą i tam nie ma miejsca na organ opiniujący, a na pewno Rada nie może być organem nadzorującym. Podkreślił, że w przepisach Unii jest bardzo wyraźnie określony system nadzoru i kontroli nad agencjami. Dodał, że żaden z krajów Unii nie ma takiej Rady. Jej istnienie jest nie tylko niepotrzebne, ale i kosztowne, wydatki na jej funkcjonowanie wynoszą 300 tys. rocznie. Senatorowie nie poparli wniosku Anulewicza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Senacka komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do noweli ustawy o ARiMR