Siedem perełek wśród blue chipów TP: przyciąga żywą gotówką PKO BP:

Andrzej Stec
29-07-2008, 00:00

PGNiG, TP, PKO BP, Asseco Poland, Lotos, Polimex oraz Polnord — one mogą pociągnąć w górę krajowe indeksy

Andrzej Stec

WIG świętował rocznicę bessy na początku lipca. Indeks największych firm — WIG20 — ten smutny jubileusz ma dopiero przed sobą. R ekord wszech czasów notował nieco później, bo 29 października. A może bessa nie zdąży ucieszyć się z pierwszej rocznicy na WIG20 i skończy się wcześniej. Jeśli tak, to warto wytypować blue chipy, które pokrzyżują plany pesymistom.

Wielu analityków już w styczniu obstawiało, że najgorsze minęło. Nic dziwnego, bo WIG20 był wtedy na sporym, 25-procentowym minusie. Styczniowi optymiści się przeliczyli. Teraz wielu analityków zweryfikowało prognozy i nie widzi już argumentów, aby krajowe indeksy rosły. To paradoksalnie dobrze wróży GPW. Bo na parkiecie większość rzadko ma rację. Przykładem chociażby euforyczne prognozy analityków tuż przed rozpoczęciem bessy.

Ostatnio poprawiły się nastroje za oceanem. Tamtejsze indeksy odbiły się o kilka procent, wyrywając się z objęć bessy, za którą uważa się 20-procentowy spadek od szczytów. Pomogły wyniki kwartalne spółek — lepsze niż w pesymistycznych prognozach. I idą wybory prezydenckie. Warto spojrzeć też na indeksy w Izraelu. To z różnych względów dobry wyznacznik globalnych nastrojów, który uwzględnia czynnik ryzyka geopolitycznego (możliwej wojny z Iranem). W ostatnich kilkunastu dniach wystrzeliły w górę zwłaszcza zdołowane subindeksy banków i deweloperów.

Oczywiście ryzyko na rynkach akcji pozostaje wysokie. Ale gdyby było inaczej, szanse na duże zyski byłyby niewielkie. Polsce grozi spowolnienie gospodarcze. Eksporterzy załamują ręce, a ich akcjonariusze zaniżają kursy spółek giełdowych. I inflacja. Spadek cen ropy — prawdopodobnie już rozpoczęty i mocny złoty może ją trzymać w ryzach. A jeśli tak — to w końcu może się odwrócić rosnący trend na krajowym rynku stóp procentowych. To wsparłoby gospodarkę. Pozytywnie przełożyłoby się też na wyceny firm giełdowych.

W ostatnich kwartałach fundamenty polskiej gospodarki i spółek nie liczyły się dla inwestorów. Na ich decyzje największy wpływ miały emocje. Ich źródłem była oczywiście zawierucha na Wall Street. Wydaje się, że pożar za oceanem powoli wygasa. A jeśli tak, to w mniejszym bądź w większym stopniu przełoży się to pozytywnie na warszawski parkiet. Może z czasem i Polacy z funduszy inwestycyjnych przeproszą się z akcjami.

Kto nad Wisłą może okazać się lokomotywą indeksów? Analitycy, w tym zagraniczni, stawiają na najbardziej przecenione banki (ostatnio odrobiły część strat). Zapewne mają wiele racji, bo kto jak nie one będą obsługiwały coraz lepiej zarabiających Polaków. Bankom są też obce kłopoty, z którymi borykają się zachodni konkurenci. W modzie jest budowlanka — za sprawą dotacji z Unii Europejskiej i jednego wielkiego placu budowy w całym kraju. Rafinerie — z reguły dobrze radzą sobie z taniejącą ropą. A może postawić na informatykę, którą czekają ponoć tłuste lata, jeśli chodzi o zlecenia publiczne.

Wytypowaliśmy perełki wśród blue chipów. Z jednej strony mają dobre perspektywy, z drugiej — często mocno przecenione akcje. Zastrzegamy, że nasze typy nie są rekomendacją. Pozbieraliśmy opinie i argumenty analityków, ekonomistów i dołożyliśmy odrobinę własnej intuicji. Można przypuszczać, że nawet jeśli bessa się przedłuży, wytypowane spółki powinny zachowywać się lepiej niż ich konkurenci z indeksu.

TP: przyciąga żywą gotówką

-1,3%

Zmiana kursu w bessie

od 29 października 2007 r.

11,5%

Udział w WIG20.

Spółka w najmniejszym stopniu odczuła bessę. Są ku temu podstawy. Firma z powodzeniem broni się przed kurczącym rynkiem połączeń stacjonarnych. Ponadto — co ważne — zarabia gotówkę, którą w ostatnich latach chętnie wypłaca akcjonariuszom — w postaci dywidendy czy buy-backu. Ciekawe, co zrobi z pieniędzmi (około 600 mln zł), które otrzyma ze sprzedaży kilku atrakcyjnych nieruchomości w Warszawie? Zakończenia transakcji można się spodziewać jeszcze w tym roku.

PKO BP: szansa na wzrost zysków

-11,1%

Zmiana kursu w bessie

od 29 października 2007 r.

18,0%

Udział w WIG20.

Wśród banków perełką wydaje się ING Bank Śląski

(płaci sowitą dywidendę, a obec-

ny C/Z to tylko 9,1). Jednak on

nie wchodzi w skład WIG20. Wśród blue chipów ciekawie prezentuje się BZ WBK. W jego przypadku ryzyko podwyższa obniżony ostatnio rating głównego akcjonariusza z Irlandii. Mocne fundamenty, z roku na rok lepsze wyniki i spore szanse na wzrost marż ma państwowy PKO BP. Z reguły płaci dywidendę i ma dobre rekomendacje. Bank nie wyklucza też dużej inwestycji i emisji akcji. Może mariaż z PZU?

Asseco Poland: przejąć schedę po Prokomie

-24,4%

Zmiana kursu w bessie

od 29 października 2007 r.

3,0%

Udział w WIG20.

To jedyny przedstawiciel branży informatycznejw WIG20. Do historycznego szczytu kursowi nie brakuje dużo. Czas, aby spółka w końcu przejęła schedę po Prokomie i zaczęła zgarniać co ważniejsze kontrakty informatyczne zlecane przez firmy państwowe. Oko inwestorów przyciągają systematycznie rosnące od lat przychody i zyski spółki. Optymizmem napawają też perspektywy krajowego rynku informatycznego.

Najlepsze blue chipy na trzeci kwartał

Tomasz Bardziłowski

członek zarządu Unicredit CA IB Poland

Siłą napędową WIG20 będzie PKO BP, Orlen, TP i Asseco Poland. Te cztery spółki ważą w WIG20 blisko 44 proc. TP to spółka defensywna, dobra na niepewne czasy. Zapewnia wysoką stopę dywidendy. To ważne, bo przy rosnących stopach procentowych pieniądz jest w cenie. PKO BP ma najlepszy stosunek kosztów do przychodów i powinien zwiększać marżę odsetkową. Bank ten odczuje więc w najmniejszym stopniu osłabienie koniunktury. Orlen doświadczył mocnej przeceny, a kurs znajduje się zdecydowanie poniżej poziomów długoterminowych. Spodziewamy się przy tym dobrych wyników II kwartału. Ze względu na mniejsze zadłużenie i szybsze skutki programu rozwojowego, Orlen jest dużo atrakcyjniejszy inwestycyjnie niż Lotos. Z kolei informatyczne Asseco Poland ma niską wycenę, co oznacza również spory potencjał wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Siedem perełek wśród blue chipów TP: przyciąga żywą gotówką PKO BP: