Silesia nie sprzeda walcowni tanio

Maria Trepińska
opublikowano: 24-11-2008, 00:00

Państwowa spółka dopuściła do negocjacji Alchemię i koncern Max Aicher. Ale za Andrzeja i aktywa Jedności chce więcej niż dają inwestorzy.

Państwowa spółka dopuściła do negocjacji Alchemię i koncern Max Aicher. Ale za Andrzeja i aktywa Jedności chce więcej niż dają inwestorzy.

Zarząd państwowego Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS) dopuścił dwóch inwestorów do dalszych negocjacji w sprawie sprzedaży 67 proc. Walcowni Rur Andrzej (WRA) w Zawadzkiem i aktywów związanych z budowaną od prawie 30 lat Walcownią Rur Jedność (WRJ) w Siemianowicach Śląskich.

— Jeden złożył ofertę tylko na WRA, drugi — na WRA i WRJ. Nazw firm nie podajemy — mówi Wojciech Bańkowski, prezes TFS.

Mecz Polska — Niemcy...

Z naszych informacji wynika, że z gry odpadli: kontrolowana przez Eugeniusza Majzę spółka Węglopol (złożyła ofertę na aktywa WRJ, m.in. na udziały WRJ Serwis) i Ferex, który skupił wierzytelności WRJ. Na polu bitwy została Alchemia Romana Karkosika. Giełdowa spółka powalczy o WRA i WRJ. O WRA będzie rywalizowała z niemieckim koncernem Max Aicher, reprezentowanym przez Krzysztofa Bramorskiego, radcę prawnego z kancelarii BSO Prawo i Podatki.

— Jesteśmy zainteresowani zwiększeniem zaangażowania we WRA. Mamy w niej 20 proc. udziałów. Walcownia wpisuje się w ciąg technologiczny koncernu Max Aicher: nasze stalownie dostarczają wsad do WRA, a Zakład Produkcji Rur Buczek, w którym mamy pakiet kontrolny, dalej go przerabia — mówi Krzysztof Bramorski.

Zastrzega, że choć nabycie walcowni jest dla koncernu logiczne, to wszystko zależy od warunków finansowych.

...z ceną w tle

Z tym może być problem. TFS nie jest zadowolone z ofert inwestorów.

— Nie zamierzamy sprzedawać walcowni za wszelką cenę. Oczekujemy rynkowych ofert, mimo że sytuacja [na rynku kapitałowym — red.] w ostatnim czasie uległa zmianie — mówi prezes TFS.

Od 1 do 12 grudnia potencjalni inwestorzy będą prowadzić due diligence. Do 15 grudnia zarząd TFS czeka na wiążące oferty.

— Najpóźniej do połowy stycznia chcemy wyłonić inwestora — dodaje szef TFS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu