Czytasz dzięki

SNB nadal agresywnie będzie walczył z umocnieniem franka

opublikowano: 18-06-2020, 11:42

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podkreślił, że jego głównym narzędziem mającym na celu przeciwdziałanie umocnieniu franka pozostają agresywne interwencje walutowe.

Podczas czwartkowego posiedzenia, szwajcarskie władze monetarne pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stwierdzono, że waluta kraju jest „bardzo wysoko” wyceniana co nie jest pożądanym, a przynajmniej w takim stopniu, czynnikiem dla gospodarki Helvetii.

frank szwajcarski (CHF)
Zobacz więcej

frank szwajcarski (CHF) fot. Bloomberg

Thomas Jordan stojący na czele SNB zadeklarował ponownie, że bank centralny będzie nadal sprzedawał franka w razie potrzeby. 

W świetle wysoko cenionego franka szwajcarskiego nadal chętniej interweniujemy na rynku walutowym niż wykorzystujemy do tego inne narzędzia (np. stopy procentowe – red.)” - powiedział Jordan.

Bank centralny prognozuje, że gospodarka Szwajcarii skurczy się o około 6 proc. w tym roku, co będzie najgorszym wynikiem od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. 

Nasza gospodarka znajduje się w „ostrej recesji” – napisano w komunikacie po posiedzeniu SNB. Bankierzy spodziewają się spadku cen konsumpcyjnych zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. Uważają też, że PKB nie powróci szybko do poziomu sprzed kryzysu.

Szwajcarska waluta, traktowana jako ts. bezpieczna przystań w czasach zawirowań rynkowych lub geopolitycznych, odnotowuje niemal nieprzerwany trend wzrostowy w ciągu ostatniego roku, osiągając w maju najwyższy poziom od pięciu lat.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane