Spadek kontraktów na indeksy amerykańskich rynków akcji

opublikowano: 02-03-2020, 13:58

Kontrakty na indeksy amerykańskich rynków akcji sygnalizują spadki na początku poniedziałkowej sesji.

Kontrakt na średnią przemysłową Dow Jones traci 0,6 proc., na S&P500 spada o 0,9 proc., a na Nasdaq 100 maleje o 0,5 proc.

Nastroje inwestorów są mieszane. Z jednej strony, pojawiają się głosy o odreagowaniu najgorszego tygodnia na rynkach akcji od 2008 roku. DJIA stracił przez ostatnie pięć sesji 12,4 proc. wartości, S&P500 11,5 proc., a Nasdaq 10,5 proc. Popytowi sprzyja także rosnące przekonanie o zbliżających się działaniach stymulacyjnych banków centralnych i rządów, mających przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym epidemii koronawirusa.

Z drugiej strony nastroje psuje prognoza Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), według której tegoroczny globalny wzrost gospodarczy będzie najniższy od 2009 roku.

- W sytuacji zakłócenia przez wirusa globalnych łańcuchów dostaw oraz redukcji prognoz wzrostu na świecie powrót stagflacji wydaje się możliwy – napisała Nancy Davis, założycielka i szefowa inwestycji w  Quadratic Capital. – Stagflacja byłaby katastrofalną wiadomością dla inwestorów, bo oznacza wzrost cen detalicznych i niski wzrost gospodarczy. Zakłócenia łańcuchów dostaw przez koronawirusa mogą spowodować oba. Inwestorzy nie powinni uznawać stagflacji za relikt przeszłości z lat 70. XX wieku – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane