Spekulanci znów szaleją na chińskim rynku towarowym

opublikowano: 07-07-2016, 13:16

Obroty na chińskim rynku towarowym wzrosły o prawie 90 proc. od czerwca i są już prawie takie jak przed działaniami regulatora w kwietniu ograniczającymi spekulację.

Chińscy spekulanci handlują wszystkim, od złota do jajek. To skutek rosnącego oczekiwania na działania stymulujące banków centralnych, które mają spowodować wzrost cen na rynku towarowym.
- Powrót wielkich obrotów na chińskich rynkach towarowych to skutek Brexitu. Inwestorzy wierzą w globalne luzowanie polityki monetarnej i przerwę w podwyżkach stóp procentowych w USA, co ma być bycze dla notowań towarów – powiedział Cheng Xiaoyong z Baocheng Futures Co. w Zhejiang.

Bloomberg

Tylko w środę na Dalian Commodity Exchange, Shanghai Futures Exchange i Zhengzhou Commodity Exchange zawarto transakcje za równowartość 173 mld USD. Ilość kontraktów wyniosła 51,5 mln i była najwyższa od 26 kwietnia.

Rekordowy był 22 kwietnia, kiedy zawarto 80,6 mln kontraktów, a obroty sięgnęły 261 mld USD. Potem działania „chłodzące” regulatora spowodowały ich spadek do 80 mln USD w połowie czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane