Sprzedający zdominowali europejskie parkiety

WST
opublikowano: 13-06-2008, 12:38

Piątkowe notowania na największych zachodnioeuropejskich giełdach upływają pod dyktando strony podażowej. Sytuacja jest jednak dynamiczna. Można oczekiwać prób odreagowania, zwłaszcza jeśli dzisiejsze dane z USA okażą się optymistyczne dla rynku.

Zwiększoną sprzedaż akcji wywołały powracające ostatnio jak bumerang obawy o wzrost presji inflacyjnej, a co za tym idzie konieczność podwyższenia przez banki centralne stóp procentowych.

Kontrakty terminowe na indeksy amerykańskich giełd poddają sie wahaniom, poruszając się bez wyraźnego trendu.

Analitycy Goldman Sachs Group doprowadzili do przeceny walorów BMW, niemieckiego producenta samochodów luksusowych. Obniżyli oni rekomendację nie tylko dla tych walorów z „kupuj” do „neutralnie”, ale także perspektyw dla całego sektora motoryzacyjnego do „neutralnie” z „atrakcyjny”.

Stwierdzili, że branży grozi schłodzenie koniunktury. W maju sprzedaż aut zmniejszyła się o 7,8 proc. wobec analogicznego okresu 2007 r. Dane i raport uderzyły w notowania niemal wszystkich czołowych koncernów na Starym Kontynencie.

Pod kreską toczy się wymiana papierów Coca Cola HBC. Drugi pod względem wielkości na świecie producent butelkowanej Coke zredukował prognozę roczną. Powodem jest wzrost cen paliw i żywności bijący w wydatki konsumentów oraz strajk w Grecji, szkodzący systemowi dystrybucji.

Spada wycena akcji InBev, holenderskiego browaru, który szykuje się do przejęcia amerykańskiego rywala Anheuser-Busch. Spekuluje się, że konkurent może odrzucić wartą 46,3 mld USD ofertę w czym może pomóc zacieśnienie współpracy z meksykańską Grupo Modelo.

Powodzeniem na londyńskim parkiecie cieszą się natomiast udziały wielu instytucji finansowych. Szczególne wzięcie mają HBOS, lider sektora banków hipotecznych oraz Alliance & Leicester. To następstwo decyzji tamtejszego nadzoru finansowego, nakazującego zamknięcie krótkich pozycji na tych walorach. Dotyczy to podmiotów zainteresowanych nabyciem akcji z prawem poboru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sprzedający zdominowali europejskie parkiety