Sprzedaż robotów spowolniła

opublikowano: 22-06-2016, 10:44

Wyhamowanie dynamiki to „zasługa” spadku zapotrzebowania ze strony chińskich nabywców robotów przemysłowych, wynika z danych Międzynarodowej Federacji Robotów (IFR), na które powołuje się Reuters.

Globalna sprzedaż robotów przemysłowych spowolniła w 2015 r. do 12 proc. Odczyt jest o ponad połowę słabszy od wyniku osiągniętego rok wcześniej. W 2014 r. dynamika wzrostu w tym segmencie rynku sięgnęła bowiem aż 29 proc. choć wcześniejsze szacunki IFR mówiły o wyniku rzędu 8 proc. 

Robot przemysłowy, prototyp
Robot przemysłowy, prototyp
Bloomberg

Silny spadek odnotowano na chińskim rynku. Wzrost sprzedaży opadł do „jedynie” 17 proc. podczas gdy w 2014 r. sięgał ponad 56 proc. Tak silny zwrot w kierunku robotyki spowodowany został wzrostem wynagrodzeń. Choć udział Chin zmniejszył się, odpowiadały one mimo wszystko za ¼ z 248 tys. sprzedanych robotów. Tamtejszy rynek nadal jest zdominowany przez zagranicznych producentów robotów, jednak systematycznie rośnie znaczenie krajowych wytwórców. Ich udział w 2014 r. wzrósł do 31 proc. z 25 proc. rok wcześniej. 

Sprzedaż robotów przemysłowych w Europie wzrosła w minionym roku o 10 proc., na czele której stały Niemcy. W Ameryce sprzedaż zwiększyła się o 15 proc. zaś w samych USA tylko o 3 proc. W Azji dynamika wzrostu wyniosła 16 proc. 

Największym rynkiem dla robotów pozostała Japonia, która w tym zestawieniu wyprzedza Południową Koreę, USA i Niemcy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane