Stalowy gigant zetnie 3 tys. etatów w Europie

opublikowano: 19-11-2019, 07:31

Około dwie trzecie zaplanowanych redukcji ma dotyczyć pracowników biurowych. Firma nie ujawniła szczegółów dotyczących restrukturyzacji zatrudnienia i podziału miejsc i lokacji, których ma ona dotyczyć.

Swoje plany Tata Steel uzasadnia stagnacją popytu na stal w Unii Europejskiej i globalną nadwyżką mocy. Sytuację na rynku potęgują konflikty handlowe.

Hutnictwo, stal
Zobacz więcej

Hutnictwo, stal fot. Bloomberg

Nasze europejskie operacje stoją w obliczu „niespotykanych surowych warunków rynkowych” - powiedział Henrik Adam, dyrektor generalny Tata Steel w Europie. Dodał, że firma podejmuje też inne kroki mające na celu obniżenie kosztów obejmujące między innymi zwiększenie sprzedaży stali o wyższej wartości, zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów zaopatrzenia.

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku obrachunkowego, który rozpoczął się w kwietniu wskaźnik EBITDA Tata Steel Europe spadł aż o 90 proc. do zaledwie 31 mln funtów (40 mln USD) przy przychodach w wysokości 3,25 mld GBP.

Program redukcji miejsc pracy i innych ruchów ukierunkowany jest na osiągnięcie dodatnich przepływów pieniężnych do końca roku finansowego, kończącego się w  marcu  2021 r.

Europejski przemysł stalowy stanął w tym roku w obliczu rosnących trudności w związku ze spadkiem popytu, spowolnieniem wzrostu i stałym zagrożeniem ze strony dostaw zagranicznych, w tym eksportu z Turcji, Rosji i Chin. 

ArcelorMittal, największy na świecie producent stali, oczekuje, że zużycie stali w Europie spadnie w tym roku nawet o 3 proc., najmocniej od 2012 r.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu