Start do stalowej hossy

Bowim zainwestuje w magazyny i centrum przetwórcze. Cognor przeprowadzi emisję i oddłużenie, by oszczędzić na rozwój.

Rynek wyrobów hutniczych przyspiesza. Zużycie jawne w pierwszych pięciu miesiącach 2017 r. było wyższe od oczekiwań — wyniosło 5,8 mln ton i urosło w ujęciu rok do roku o 9,1 proc., a na koniec roku może sięgnąć 13,5 mln ton. Analitycy SpotData nie wykluczają, że zużycie okaże się jeszcze wyższe. Raport „Rynek wyrobów hutniczych” przygotowują co miesiąc. Jeśli są Państwo nim zainteresowani, prosimy o kontakt: i.morawski@pb.pl

Jacek Rożek, wiceprezes Bowimu
Fot. Tomasz Pikuła

W drugiej połowie października Bowim przedstawi nową strategię inwestycyjną do 2020 r. Zamierza inwestować, by zwiększyć udziały w rynku i zdobyć nowych klientów, a także przygotować się do funkcjonowania w okresie osłabienia koniunktury.

— Dotychczas koncentrowaliśmy się na dostawach stali dla dużych i średnich klientów, a obecnie chcemy dotrzeć do odbiorców detalicznych — mówi Jacek Rożek, wiceprezes Bowimu. To zaś będzie oznaczało inwestycje w budowę, zakup lub wynajem magazynów i centrów serwisowych.

— Drugim filarem strategii jest rozwój segmentu przetwórczego — mówi Jacek Rożek.

Spółka rozważa zakup podmiotu z branży przetwórstwa stali, ale na razie nie ujawnia, które konkretnie firmy są w obszarze jej zainteresowania. Przed publikacją strategii nie podaje też kwoty planowanych inwestycji. Jacek Rożek zapewnia też, że niedawne zapłacenie przez spółkę 5,58 mln zł zaległości podatkowej za transakcje z 2012 r. nie przeszkodzi w realizacji strategii. Organ podatkowy zakwestionowałprawo do odliczenia VAT z tytułu zakupów prętów zbrojeniowych od jednego z kontrahentów krajowych. Zdaniem Jacka Rożka, decyzja została wydana niezgodnie z zasadami rzetelnego postępowania podatkowego, z naruszeniem prawa spółki do obrony.

— Całe postępowanie podatkowe zostało przeprowadzone w ciągu dwóch miesięcy i zostało oparte wyłącznie na dowodach z postępowania przeciwko kontrahentowi, w którym spółka nie mogła bronić swoich interesów. Wydana decyzja jest bezpodstawna, będziemy ją kwestionować w dalszym toku postępowania administracyjnego i ewentualnie sądowo-administracyjnego — mówi Jacek Rożek.

Inną ścieżką rozwoju podążą Cognor, także wywodzący się z rynku dystrybucji stali, ale dziś zajmujący się głównie jej produkcją. Wczoraj Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt spółki dotyczący emisji 25,4-67,3 mln zł akcji, o wartości nominalnej 1,5 zł. Spółka wyemituje też 16 mln akcji aportowych, sprzedawanych w subskrypcji prywatnej za wkład niepieniężny PS Holdco, akcjonariusza Cognoru (będą to udziały Odlewni Metali Szopienice). Budowa księgi popytu potrwa do 12 października. Cognor chce pozyskać z emisji 90-101 mln zł. Dzięki niej zrestrukturyzuje zadłużenie, oszczędzając rocznie 25 mln zł. Oszczędności pozwolą na wypłatę dywidendy oraz pozyskanie funduszy na inwestycje w innowacje dotyczące opracowania produktów stalowych dla górnictwa i motoryzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane