Stiglitz: negocjowanie umowy handlowej z USA to „strata czasu”

opublikowano: 01-12-2017, 08:46
aktualizacja: 01-12-2017, 09:34

Wielka Brytania tylko straciłaby czas negocjując z USA umowę handlową, przekonuje noblista Joseph Stiglitz.

Amerykański ekonomista uważa, że Wielka Brytania nie powinna marnować swoich „rzadkich zasobów” na dążenie do umowy mającej regulować handel po brexicie. 
Prezydent Donald Trump zapowiadał, że pracuje nad „dużą umową handlową” USA z Wielką Brytanią. Stiglitz twierdzi jednak, że Wielka Brytania nie powinna ufać Trumpowi. Wyraził wątpliwość, czy to, co negocjowałby prezydent USA miałoby poparcie Kongresu USA.

Zobacz więcej

Joseph Stiglitz, fot. Bloomberg

- Jeśli popatrzeć co zaprezentował jako stanowisko negocjacyjne w dyskusji o układzie NAFTA dominuje uczucie, jakie to marnowanie czasu. Zaproponował pięcioletnie porozumienie – powiedział Stiglitz, który był kiedyś głównym ekonomistą Banku Światowego. – Biznesy nie mogą działać z przekonaniem, że za kolejne pięć lat będzie kolejna umowa handlowa. To tak absurdalne, że nawet społeczność biznesowa, która go tak bardzo wspiera stwierdziła, że tak nie można – dodał.

Stiglitz twierdzi, że Trump swoimi działaniami „zdetonował granat w międzynarodowych stosunkach handlowych”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Stiglitz: negocjowanie umowy handlowej z USA to „strata czasu”