Suchocka-Roguska: 450 mln zł na dofinansowanie portów lotniczych w 2008 r.

PAP
opublikowano: 24-11-2007, 18:58

W projekcie ustawy budżetowej na 2008 r. przewidziano 450 mln zł na dofinansowanie portów lotniczych w ramach kontraktów wojewódzkich - poinformowała wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska, odpowiadając w sobotę na pytania posłów w sprawie budżetu 2008 r.

Wiceminister dodała, że w 2007 roku na finansowanie inwestycji portowych przeznaczono łącznie 121 mln zł.

Suchocka-Roguska wyjaśniła, że budżet może jedynie dopłacać do inwestycji portowych, które są związane z przejściami granicznymi. Natomiast dofinansowanie innych zadań wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Dodała, że program dla wszystkich lotnisk regionalnych został opracowany i przekazany do Brukseli do zatwierdzenia.

Według niej, na razie nie zostało rozstrzygnięte w jaki sposób będą dofinansowywane inwestycje związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012. Zaznaczyła, że budowa stadionów jest zadaniem własnym samorządów i również będzie musiała być ujęta w kontraktach wojewódzkich.

"Z mojej informacji wynika, że w 2008 roku nie będzie dużych wydatków z tego tytułu" - powiedziała. Jej zdaniem, dofinansowanie budowy stadionów będzie miało miejsce przede wszystkim w latach 2009-1010. Według niej, dofinansowanie z budżetu państwa będzie sięgało 20-30 proc. wartości inwestycji.

Suchocka-Roguska odpowiadając na pytanie w sprawie środków na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt wyjaśniła, że pieniądze na ten cel w wysokości 229 mln zł zostały umieszczone w rezerwie celowej. Zaś już w tym roku z rezerw celowych na przygotowanie Inspekcji Weterynaryjnej do uruchomienia programu zwalczania choroby Aujeszkyego wydzielono dla wszystkich województw 50 mln zł.

Wiceminister podkreśliła, że rząd nie przewiduje podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek w domach pomocy społecznej, gdyż są one pracownikami samorządowymi. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane