Czytasz dzięki

Syndyk nie sprzedał stacji benzynowych należących do upadłej Rafinerii Glimar SA

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-08-2005, 14:33

Nie powiodła się pierwsza próba sprzedaży trzech stacji benzynowych należących do upadłej Rafinerii Nafty Glimar SA w Gorlicach, wchodzącej w skład Grupy Lotos SA. Ceny zaoferowane przez zainteresowanych inwestorów były niższe od ceny przedstawionej przez syndyka - poinformowała we wtorek PAP syndyk rafinerii Bożena Polesek.

Nie powiodła się pierwsza próba sprzedaży trzech stacji benzynowych należących do upadłej Rafinerii Nafty Glimar SA w Gorlicach, wchodzącej w skład Grupy Lotos SA. Ceny zaoferowane przez zainteresowanych inwestorów były niższe od ceny przedstawionej przez syndyka - poinformowała we wtorek PAP syndyk rafinerii Bożena Polesek.

    Trzy stacje benzynowe w Gorlicach, Białymstoku i Woli Cichej koło Rzeszowa, obecnie dzierżawione przez Lotos, były pierwszymi częściami przedsiębiorstwa, wystawionymi na sprzedaż przez syndyka. Łączna ich wartość to około 12 mln zł.

    Jak zaznaczyła Polesek, na razie wyprzedawane są zmagazynowane paliwa. Wciąż nie wiadomo natomiast, kiedy zostanie wystawiony na sprzedaż najważniejszy składnik majątku Rafinerii Gorlice - niedokończona instalacja hydrokompleksu, która zaoferowana zostanie nabywcy wraz z niezbędnymi urządzeniami doprowadzającymi media i surowiec oraz odprowadzającymi produkty, a także bocznicą kolejową. Obecnie poszukiwany jest rzeczoznawca, który zajmie się wyceną hydrokompleksu.

    "Z racji wielkości instalacji - w jej skład wchodzi ponad 2,5 tys. środków trwałych, z których każdy musi zostać opisany - na pewno to potrwa. Jednak będziemy próbować jak najszybciej przygotować ten składnik majątku do zbycia" - oceniła syndyk.

    Instalacja, której budowa kosztowała do tej pory 350-400 mln zł, jest ukończona w blisko 90 procentach.

    W ocenie syndyka szacunkowa, bilansowa wartość majątku Glimaru wynosi około 575 mln zł, co nie pokryje wszystkich zobowiązań firmy, wyliczonych na ponad 815 mln zł. W związku z tym na zaspokojenie swoich wierzytelności mogą liczyć przede wszystkim wierzyciele z zabezpieczeniami na majątku firmy, czyli banki.

    Upadłość Rafinerii Nafty Glimar SA w Gorlicach, obejmującą likwidację majątku, ogłosił w połowie stycznia tego roku Sąd Rejonowy w Nowym Sączu. W uzasadnieniu decyzji sąd stwierdził, że rafineria jest niewypłacalna i niewypłacalność ta ma charakter trwały. Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki złożył zarząd Glimaru.

    Na początku lutego akcje upadłej rafinerii w Gorlicach, a także pozostałych dwóch tzw. rafinerii południowych (Czechowice i Jasło) oraz Petrobaltiku przejęła od Nafty Polskiej Grupa Lotos SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane