"SZ": Gazprom chce zwiększyć swe wpływy w Europie Zachodniej

Polska Agencja Prasowa SA
27-03-2006, 12:56

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom dąży do zwiększenia swych wpływów w Europie Zachodniej i wywiera w związku z tym presję na niemiecki EON - podał w poniedziałek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom dąży do zwiększenia swych wpływów w Europie Zachodniej i wywiera w związku z tym presję na niemiecki EON - podał w poniedziałek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

    Rosjanie domagają się udziału w strategicznie ważnych spółkach-córkach EON-u, co wywołało niepokój na Węgrzech i w Bułgarii - czytamy w artykule.

    Jak wyjaśnia gazeta, EON otrzymał w ubiegłym roku obietnicę 24,5-procentowego udziału w złożu gazowym Jużno-Russkoje, na Syberii Zachodniej. Jego zasoby oceniane są na 700 mld metrów sześciennych. Jako cenę uzgodniono wówczas udziały dla Gazpromu w ważnych spółkach przesyłowych EON-u. Gazprom chciałby uzyskać też udziały w spółce EON-u - Ruhrgas, jednak szef zarządu niemieckiego koncernu jest temu przeciwny.

    Wartość udziału w złożu gazowym szacowana jest na około 1 mld euro. EON zaoferował Rosjanom sieć przesyłową węgierskiej spółki MOL oraz podziemny zbiornik gazu na Węgrzech. Jednak plany te wywołały zaniepokojenie węgierskiego rządu.

    Siergiej Bałaszow, odpowiedzialny w Gazpromie za sprawy międzynarodowe, przyznaje, że negocjacje z EON-em utknęły w miejscu. Bałaszow dał równocześnie do zrozumienia, że wcześniejsze oferty EON-u nie są wystarczające.

    Zdaniem "SZ", EON jest gotów do rozszerzenia oferty. Możliwe jest uwzględnienie spółek w Bułgarii, Czechach, Polsce i Słowenii. Aby rozwiać zastrzeżenia wobec rosyjskiego monopolisty niemiecki koncern zapowiedział, że zamierza zrezygnować jedynie z mniejszościowych pakietów akcji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / "SZ": Gazprom chce zwiększyć swe wpływy w Europie Zachodniej