Szejnfeld: sprawdzimy, czy nowelizacja Prawa bankowego jest zgodna z Konstytucją

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 20-10-2006, 13:28

Platforma Obywatelska zastanawia się, czy zaskarżyć nowelizację Prawa bankowego do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w piątek Adam Szejnfeld (PO).

Platforma Obywatelska zastanawia się, czy zaskarżyć nowelizację Prawa bankowego do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w piątek Adam Szejnfeld (PO).

"Zastanawiamy się nad tym. Ta ustawa jest zła i groźna na przyszłość. Są też wątpliwości, czy jest zgodna z Konstytucją, to jednak będziemy sprawdzać. Prawdopodobnie decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu" - dodał Szejnfeld.

W czwartek prezydent podpisał znowelizowane Prawo bankowe. Zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw, noszącym numer 190 i weszło w życie tego samego dnia.

Wejście w życie zmian 19 października wynikało z kwietniowej umowy między polskim rządem a UniCredito, kończącej spór w sprawie połączenia Pekao SA i BPH, dwóch banków należących do włoskiego inwestora.

Porozumienie przewiduje, że UniCredito pozbędzie się 200 oddziałów oraz usług bankowych z nimi związanych, działających pod marką BPH, na rzecz niezależnego trzeciego podmiotu. Sprzedawane oddziały zostaną wybrane z istniejącej sieci Pekao SA i BPH.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, dzielone banki będą mogły zostać kupione tylko przez inne banki krajowe lub instytucje kredytowe. Podział banku będzie wymagał zezwolenia Komisji Nadzoru Bankowego. KNB będzie mogła odmówić zgody, jeśli podział może okazać się niekorzystny dla ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem lub jeżeli podział może spowodować poważne szkody dla gospodarki narodowej lub dla ważnych interesów państwa.

Przeciwnicy ustawy, w tym NBP, zgłaszali w trakcie prac parlamentarnych wątpliwości co do jej zgodności z Konstytucją. Wskazywano np., że nie zezwala ona na podział banków spółdzielczych, różnicując w ten sposób sytuację banków spółdzielczych i banków działających w formie spółki akcyjnej. Także senackie biuro legislacyjne wskazywało na możliwe ryzyko braku konstytucyjności nowelizacji. Były też wątpliwości co do zgodności nowelizacji z prawem UE.

NBP wyrażał ponadto obawy przed przekształcaniem się polskich banków należących do zagranicznych akcjonariuszy w oddziały banków zagranicznych, które nie będą podlegać kontroli polskiego nadzoru.

W czwartek MSP wydało komunikat, podpisany przez wiceministra Pawła Szałamachę. Zdaniem Szałamachy, argumenty NBP o ryzyku związanym z podziałem banków, a dotyczące interesów ich klientów i stabilności sektora bankowego, są nieprawdziwe. Szałamacha zarzucił też NBP "sabotowanie wysiłków rządu".

Rzecznik NBP Karol Smoląg powiedział w piątek PAP, że "jest to zdumiewające oświadczenie pod względem merytorycznej treści. Na uwagę zasługuje fakt, że uchwalone prawo jest sprzeczne z Konstytucją, na co wskazywało m.in. biuro legislacyjne Senatu RP"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szejnfeld: sprawdzimy, czy nowelizacja Prawa bankowego jest zgodna z Konstytucją