Sześciu inwestorów na krótkiej liście do kupna ZEDO

Internet Securities
opublikowano: 13-05-2005, 10:39

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) ustaliło krótką listę, na której znalazło się sześciu inwestorów dopuszczonych do dalszych negocjacji w sprawie kupna akcji Zespołu Elektrowni Dolna Odra SA (ZEDO), powiedział w piątek wiceminister skarbu Dariusz Witkowski.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) ustaliło krótką listę, na której znalazło się sześciu inwestorów dopuszczonych do dalszych negocjacji w sprawie kupna akcji Zespołu Elektrowni Dolna Odra SA (ZEDO), powiedział w piątek wiceminister skarbu Dariusz Witkowski.

Do dalszego postępowania dopuszczone zostały następujące podmioty: czeski CEZ, hiszpańskie Iberdrola i Endesa, niemieckie PCC, włoski Enel oraz Elektrownia Połaniec z grupy Electrabel w Połańcu, powiedział wiceminister.

Oznacza to, że z dalszego postępowania wypadły: niemieckie RWE i Ost Elektra oraz Elektrownie Szczytowo-Pompowe z grupy Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA (PSE).

Według ustaleń agencji ISB, ofert wiążących na kupno akcji można spodziewać się najszybciej w lipcu - sierpniu, po due diligence ZEDO przeprowadzonym przez firmy z krótkiej listy.

Zamknięcie transakcji jest natomiast przewidziane na czwarty kwartał 2005 roku.

MSP zaprosiło chętnych do rokowań w sprawie zakupu nie mniej niż 920.000 akcji, czyli 10% kapitału ZEDO w połowie lutego. Skarb Państwa może zbyć nawet 85% akcji, z tym, że środki uzyskane ze sprzedaży 5% walorów zasilą Fundusz Reprywatyzacji. 15% akcji jest natomiast przeznaczone dla uprawnionych obecnych i byłych pracowników.

ZE Dolna Odra dysponuje mocą elektryczną 1960 MWe i mocą cieplną 750 MWt.

Zysk netto spółki wzrósł w 2004 roku do 17,7 mln zł z 5,2 mln zł w 2003 roku, przy wzroście przychodów ze sprzedaży do 1.193 mln zł z 1.158 mln zł. Spółka dysponuje aktywami o wartości 1.631 mln zł, a jej kapitały własne to 825 mln zł.

Zatrudnienie w firmie wznosi ok. 2700 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sześciu inwestorów na krótkiej liście do kupna ZEDO