Polscy i białoruscy artyści pomogą uchodźcom

  • DI
opublikowano: 12-02-2021, 09:27

Piękna Gallery i agencja marketingowa Communication Unlimited organizują aukcję dzieł sztuki – dochód zasili tymczasowy dom dla uchodźców z Białorusi, tworzony przez Fundację Humanosh.

Anna Redko
Anna Redko
Plakat z protestów na Białorusi
materiały prasowe

Przybywający do Polski uchodźcy z Białorusi potrzebują pomocy – dachu nad głową i wsparcia w załatwieniu spraw, które umożliwią im normalne życie w naszym społeczeństwie. Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich, która od lat zajmuje się uchodźcami poszukującymi schronienia w Polsce, chce stworzyć dla nich Mirnyj Dom – Dom Pokoju, czyli hostel, który będzie ich tymczasowym domem.

Paweł Kowalewski
Paweł Kowalewski
„Mon Cheri Bolcheviq 2005”
materiały prasowe

Pomóc w realizacji tego celu ma wirtualna aukcja zorganizowana przez Piękna Gallery i agencję marketingową Communication Unlimited 17 lutego na stronie serwisu aukcyjnego onebid.pl, gdzie można oglądać wszystkie prace (link do aukcji: https://onebid.pl/pl/auction/-/2076?p=8, lub https://artinfo.pl/katalogi-aukcyjne/aukcja-charytatywna-dla-uchodzcow-politycznych-z-bialorusi). Obiekty aukcyjne znajdują się w Piękna Gallery w Warszawie.

Jana Shostak
Jana Shostak
„Nowak / Nowaczka / Nowacy”
materiały prasowe

Artyści, którzy uczestniczą w aukcji, reprezentują różne generacje i dyscypliny. Wielu z nich to znani twórcy. Podczas aukcji będzie można wylicytować m.in. prace Pawła Kowalewskiego „Mon Cheri Bolcheviq 2005”, 2008 r., Katarzyny Kozyry „Lords of the Dance”, 2002 r., Grzegorza Worpus-Budziejewskiego „Sensual landscape 161”, 2020 r., Wojciecha Ledera „Iluzja autoteliczna ”, 2014 r. czy Rafała Olbińskiego „Trzeci wymiar czasu”.

Katarzyna Kozyra
Katarzyna Kozyra
„Lords of the Dance”
URANT REMI

Prace oddali na aukcję również artyści białoruscy – Nadya Sayapina (kopie prac wykonanych w więzieniu długopisem na papierze), Sergey Shabohin, Lesia Pcholka i wielu innych. Będzie można wylicytować również replikę kukły Aleksandra Łukaszenki z protestów na Białorusi, zestaw do yerba mate z autografem Tony’ego Halika, bluzę projektu Łukasza Jemioła, rękawice bokserskie mistrza Polski Damiana Durkacza z autografem czy piłkę z autografem Marcina Gortata.

Kukła Aleksandra Łukaszenki z protestów na Białorusi
Kukła Aleksandra Łukaszenki z protestów na Białorusi
URANT REMI

– Wielu Białorusinów, którzy nie zgadzają się z sytuacją polityczną w swoim kraju, zostało zatrzymanych, pobitych i uwięzionych. Wielu musiało opuścić kraj. Potrzebują dachu nad głową, wsparcia w codziennym życiu, nauki języka polskiego, pracy, a często również pomocy psychologicznej. Chcemy również, by jak najszybciej się usamodzielniali. Dlatego planujemy określić czas przebywania w naszym hostelu i pomagać w znalezieniu pracy, a jeśli będzie to konieczne, również w przekwalifikowaniu zawodowym – mówi Katarzyna Skopiec, współzałożycielka fundacji.

Nadya Sayapina
Nadya Sayapina
„Dzienne czytanie”, 2020 r.
materiały prasowe

Od listopada 2020 r. fundacja wynajęła już dla białoruskich uchodźców 11 mieszkań i zasiedliła w nich 34 osoby. Pozyskane dotąd fundusze przeznaczyła na artykuły gospodarstwa domowego (ponad 40 tys. zł) i na lekarstwa (ponad 6 tys. zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane