Szwajcaria: dwa tygodnie urlopu dla ojca po narodzinach dziecka

opublikowano: 12-09-2019, 09:54

Szwajcarski parlament poparł projekt przewidujący udzielenie dwóch tygodni płatnego urlopu ojcom po urodzeniu dziecka.

Ojcowie będą mogli wykorzystać urlop w dowolnym momencie w  okresie pierwszych sześciu miesięcy po urodzeniu dziecka. 

Komentatorzy podkreślają, że przegłosowanie projektu oznacza całkowitą zmianę dotychczasowej sytuacji. Ojcom nowo narodzonych dzieci w Szwajcarii nie przysługiwał żaden urlop z tej okazji, choć wielu mogło wziąć jeden dzień wolnego z tytułu „dnia dla rodziny”.

Debata nad udzieleniem ojcom urlopów z okazji narodzin dziecka trwała w Szwajcarii od lat. Zwolennicy rozwiązania domagali się urlopu dla ojców w wymiarze czterech tygodni.

Matkom nowo narodzonych dzieci przysługuje w Szwajcarii urlop wynoszący 14 tygodni, płatny w wymiarze 80 proc. pensji, ale nie więcej niż 196 CHF dziennie.

W Polsce ojcom przysługuje po urodzeniu dziecka urlop okolicznościowy w wymiarze 2 dni płatnych jak urlop wypoczynkowy. Mogą także skorzystać z dwóch tygodni płatnego urlopu ojcowskiego do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia, a także urlopu tacierzyńskiego, pod warunkiem, że matka dziecka zdecyduje się zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.chf

Polecane