Szykuje się zmiana szefa indyjskiego banku centralnego

opublikowano: 07-11-2018, 11:58

Urjit Patel, szef Banku Rezerw Indii (RBI) może zrezygnować ze stanowiska podczas najbliższego posiedzenia władz banku centralnego, które jest zaplanowane na 19 listopada 2018 r., donosi Reuters powołując się na materiał opublikowany przez serwis finansowy MoneyLife.

Rząd Indii i bank centralny walczą od wielu tygodni o to, ile autonomii powinien mieć RBI, ponieważ administracja premiera Narendry Modiego stara się zmniejszyć ograniczenia w udzielaniu pożyczek i uzyskać dostęp do nadwyżkowych rezerw RBI.

Rozdźwięk pogłębił się pod koniec października, kiedy jeden z zastępców prezesa banku stwierdził, że osłabienie niezależności banku centralnego może być "potencjalnie katastrofalne".

Według MoneyLife, jeśli spór się nasili, istnieje "spora szansa", że Patel zrezygnuje z kierowania RBI, twierdząc, że jest zmęczony walką z rządem, co ma negatywny wpływ na jego zdrowie.

Reuters informował we wtorek, że rząd zamierza nadal naciskać na realizację swoich żądań, nawet jeśli grozić to będzie rezygnacją ze strony Patela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu