Tak hedge-fundy rozgrywały posiedzenie OPEC (WYKRES DNIA)

W ostatnich dniach przed posiedzeniem OPEC, na którym producenci zdecydowali o pierwszym od ośmiu lat ograniczeniu produkcji, zarządzający funduszy hedgingowych wyraźnie zmniejszali ryzyko.

Liczba pozycji nastawionych na zwyżki cen ropy (linia biała, skala prawa), na tle liczby pozycji krótkich (linia niebieska, skala lewa), zajętych przez zarządzających funduszy hedgingowych
Zobacz więcej

Liczba pozycji nastawionych na zwyżki cen ropy (linia biała, skala prawa), na tle liczby pozycji krótkich (linia niebieska, skala lewa), zajętych przez zarządzających funduszy hedgingowych CFTC, Bloomberg

W tygodniu zakończonym na dzień przed posiedzeniem kartelu OPEC w Wiedniu z ubiegłej środy zarządzający hedge-fundów zredukowali pozycje nastawione na zwyżki cen ropy WTI o blisko 5 proc., wynika z danych komisji CFTC. To posunięcie okazało się nietrafne, bo od tamtego czasu notowania surowca poszły do góry o 13 proc. W ubiegłą środę kraje OPEC zdecydowały się na ograniczenie produkcji o 1,2 mln baryłek dziennie, a na kolejne 0,6 mln baryłek cięć przystały kraje spoza organizacji, w tym zwłaszcza Rosja.

- Wielu ludzi nie zdecydowało się wsiąść do pociągu, nim ten odjechał. Mamy do czynienia z nowym OPEC, nową erą, więc w następnym raporcie zobaczymy wzrost liczby długich pozycji i przyspieszone zamykanie pozycji krótkich – komentował w rozmowie z Bloombergiem John Kilduff, partner w funduszu Again Capital.

Jednocześnie jednak według danych na ubiegły wtorek spadły pozycje nastawione na zniżki cen ropy, a to może być sygnał, że zarządzający nie tyle się pomylili, co raczej starali się ograniczać ryzyko przed ważną decyzją producentów. Podobnie zachowali się zresztą także specjaliści ankietowani przez „Puls Biznesu”, spośród których tuż przed podjęciem decyzji przez OPEC żaden nie zdecydował się na typowanie ropy na najlepiej rokujący w grudniu surowiec (dwóch typowało, że ropa może tracić).

- Przed posiedzeniem OPEC inwestorzy zmniejszali ryzyko, a to ma sens. Ci, którzy przed ubiegłą środą zamknęli krótkie pozycje, muszą mówić o sporym szczęściu – zauważał Tim Evans, analityk w firmie brokerskiej Citi Futures Perspective.


Liczba pozycji nastawionych na zwyżki cen ropy WTI (linia biała, skala prawa), na tle liczby pozycji krótkich (linia niebieska, skala lewa), zajętych przez zarządzających funduszy hedgingowych. Źródło: CFTC, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy