Takata Petri rzuca nas dla Rumunii Arad dostanie zlecenia Rawicz też przegrał

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 14-07-2009, 00:00

Japończycy przenoszą produkcję z Wałbrzycha do Rumunii. Pracę straci 566 osób. To drugi taki przypadek w branży.

Japończycy przenoszą produkcję z Wałbrzycha do Rumunii. Pracę straci 566 osób. To drugi taki przypadek w branży.

Filia japońskiego koncernu Takata Petri była pierwszą firmą, która otrzymała pozwolenie na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Nie wytrzymała jednak rynkowej presji. Fabryka kierownic samochodowych właśnie się zamyka.

Arad dostanie zlecenia

— Likwidacja zakładu jest już przesądzona. Przestanie produkować z końcem sierpnia — przyznaje Zbigniew Brzeziński, rzecznik prasowy Takata Petri.

Centrala koncernu podjęła decyzję o wycofaniu z Polski produkcji kierownic i skoncentrowaniu jej w zakładzie rumuńskim Arad. Koszty są tam podobno o 27 proc. niższe, niż w Polsce. To nie pierwszy taki ruch oszczędnościowy japońskiej firmy.

— Wcześniej zamknięto zakład w Meksyku — przyznaje Zbigniew Brzeziński.

W wałbrzyskiej fabryce pracę w ciągu kilku tygodni straci 566 osób. W ciągu ostatnich miesięcy zatrudnienie zredukowano już o 190 etatów.

Nie udało nam się wczoraj skontaktować z przedstawicielami związków zawodowych działających w fabryce Takaty — byli na spotkaniu z zarządem. Bez wątpienia jednak likwidacja zakładu będzie dla Wałbrzycha mocnym ciosem — bezrobocie przekracza tam 18 proc.

Japońska Takata Petri ma zakłady na całym świecie — w tym jeszcze jeden w Polsce, w Krzeszowie. Poza kierownicami produkuje m.in. pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne. Koncern jest notowany na tokijskiej giełdzie. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2009 r. miał 25-proc. spadek przychodów i poniósł stratę netto. W bieżącym roku spodziewa się dalszego, 19-procentowego spadku sprzedaży, ale dzięki planowi restrukturyzacji zamierza wyjść "na zero".

Rawicz też przegrał

To nie pierwszy przypadek, kiedy japońska firma z branży motoryzacyjnej wychodzi z Polski. Na podobny krok zdecydowało się Sumitomo. W zakładzie w Rawiczu, w którym wykonywano okablowanie do samochodów, pracę straci 1200 osób. Maszyny pojadą do Rumunii. W meczu z tym państwem przegrywamy już dwa do zera.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane