Tąpnięcie notowań frankowych banków

opublikowano: 28-08-2019, 12:11
aktualizacja: 28-08-2019, 15:42

Notowania banków, które w portfelach mają kredyty we franku szwajcarskim, idą mocno w dół.

Analitycy wiążą przecenę z analizą departamentu Sądu Najwyższego, poświęconą kredytom walutowym.

Napisano w niej m.in., że najbardziej zasadne wydaje się przyjęcie, że skoro kredytobiorcy wzięli kredyt o określonej wysokości w polskiej walucie, a klauzula waloryzacyjna (indeksacyjna) jedynie odnosiła wartość tego kredytu do waluty obcej, to wobec uznania tej klauzuli za niewiążącą strony (bezskuteczną) w praktyce doszło do udzielenia kredytu w walucie polskiej.

"Jego wysokość powinna zatem opiewać na kwotę postawioną kredytobiorcy do dyspozycji, bez względu na kursy walut obcych w trakcie trwania stosunku prawnego między stronami, który umowa kredytowa wykreowała" - napisano w raporcie, dodając, że takie rozwiązanie ma nie tylko walor prokonsumencki, ale również jest zgodne z kierunkiem orzecznictwa TSUE.

Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy, wnioski z analizy departamentu SN uznaje za "proklientowskie" i w dużej mierze zbieżne z opinią rzecznika TSUE.

- Może w niektórych kwestiach z lekkim ukłonem w stronę banków, ale bardzo niewielkim - zaznacza analityk.

Jak dodaje, warte podkreślenia jest to, że opinia właściwie zrównuje kredyt denominowany z indeksowanym, co oznacza, że pole do roszczeń klientów może się rozszerzyć także na te banki, które mają takie kredyty (a więc denominowane) - na GPW jest to głównie PKO BP.

Najwięcej z "frankowych" banków traci Bank Millennium.

Wyraźnie w dół idzie też kurs Santandera...

...i mBanku.

Pod kreską jest też PKO BP.

We wrześniu spodziewany jest wyrok TSUE w sprawie klauzul abuzywnych w umowach kredytowych. To potencjalnie nawet 60 mld zł kosztów dla banków, szacowali analitycy.

Czytaj także: Które banki maja najwięcej kredytów frankowych (Bankier.pl)>>

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu