Tauron testuje ładowanie baterii

opublikowano: 28-11-2018, 22:00

Tauron i PKM w Jaworznie uruchomiły pierwszą w Polsce stację ładowania i szybkiej wymiany baterii dla elektrycznych autobusów miejskich.

W ramach współpracy Tauron Dystrybucja i Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (PKM) Jaworzno zostanie przetestowany pierwszy w Polsce system umożliwiający ładowanie i automatyczną wymianę baterii. W praktyce polega to na tym, że autobus elektryczny wjeżdża do hangaru, gdzie znajduje się stacja ładowania i wymiany. Po uruchomieniu instalacji specjalne roboty wyjmują z niego wszystkie rozładowanebaterie, a następnie instalują nowe — wcześniej naładowane. Cały proces trwa kilka minut i jest całkowicie zautomatyzowany.

Autobus rusza w trasę z nowym kompletem baterii, a wyjęte w tym czasie się ładują. Na ich ponowne całkowite naładowanie potrzeba około trzech godzin.

Dla operatorów transportu publicznego korzyścią z zastosowania takiej technologii może być zwiększenie dostępności floty dzięki ładowaniu baterii poza pojazdem. Oznacza to, że autobus może być w ruchu, w czasie gdy drugi czy trzeci komplet baterii się ładuje. Dla sektora energetycznego korzyścią będzie możliwość elastycznego zarządzania

procesami ładowania. System posłuży do przeprowadzenia testów w tym zakresie oraz w obszarze optymalnego wykorzystania infrastruktury elektroenergetycznej.

— Eksploatacja stacji umożliwi nam zdobycie doświadczeń wspierających w przyszłości nie tylko rozwój programu e-mobility naszej spółki, ale również elektromobilności w Polsce i za granicą — mówi Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

Zastosowanie technologii wymiennych baterii umożliwi ograniczenie liczby pojazdów ładowanych wysoką mocą, zmniejszenie szczytowego zapotrzebowania na energię oraz uniknięcie lub odsunięcie w czasie znaczących inwestycji w sieć dystrybucyjną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy