Tepsa kusi skarb państwa

GN
opublikowano: 17-07-2008, 00:00

Telekom chce kupić 4,05 proc. akcji od skarbu. Analitycy sugerują, by resort poczekał.

Telekom chce kupić 4,05 proc. akcji od skarbu. Analitycy sugerują, by resort poczekał.

Telekomunikacja Polska (TP) chce odkupić od resortu skarbu pakiet 4,05 proc. swoich akcji.

— Decyzja należy do skarbu. Jesteśmy gotowi odkupić te akcje w ramach skupu. Pamiętajmy, że mamy limit akcji, który możemy skupić każdego dnia, w związku z tym musimy rozpocząć buy-back już niedługo — mówi Maciej Witucki, prezes TP.

Zgodnie z uchwałą, TP może wydać 700 mln zł i skupić pakiet, który da maksymalnie 5 proc. głosów na walnym. Skupować może akcje po cenie nie wyższej od rynkowej. Nie udało nam się wczoraj uzyskać odpowiedzi ministerstwa na propozycję TP. Wcześniej minister Grad mówił, że negocjacje w sprawie sprzedaży tzw. resztówki potrwają do końca lipca. Analitycy sugerują, by skarb się nie spieszył. Wczoraj za akcje płacono 21,26 zł, tymczasem za pakiet można uzyskać więcej.

— Ze znalezieniem chętnego na pakiet nie byłoby problemu. Patrząc na ostatnie informacje o przesuwaniu debiutów państwowych spółek, można odnieść wrażenie, że resort nie ma presji sprzedażowej. Kurs TP nieźle radzi sobie podczas bessy i nie powinien spaść, ale gdyby rynek odbił, to można oczekiwać, że wzrośnie. My wyceniamy akcje na 25 zł — mówi Michał Janik, analityk BDM PKO BP.

Pojawiają się jeszcze wyższe wyceny. Analitycy ING wyceniają Tepsę na 26,2 zl, a Merrill Lynch na 27,6 zł.

Prezes Witucki poinformował też, że na przełomie trzeciego i czwartego kwartału zakończy się sprzedaż trzech nieruchomości, w tym siedziby głównej. Szacunki analityków mówiące o tym, że zysk brutto z tej transakcji wyniesie 300 mln zł, określił jako prawdopodobne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu