Transakcje inwestycyjne w nieruchomościach spadły do 430 mln euro w I kw.

ISBNews
10-04-2015, 10:39

Obroty w transakcjach inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych spadły o 52% r/r do 430 mln euro w I kw. 2015 r., wynika z danych firmy Cushman & Wakefield.

"W pierwszym kwartale br. w Polsce zawarto łącznie 12 transakcji, ale ze względu na ich niedużą średnią wielkość wolumen obrotów na polskim rynku inwestycyjnym zmniejszył się rok do roku o 52% do 430 mln euro. Wartość ta nie obejmuje jednak nabycia udziału większościowego w wielosektorowej platformie Echo Investment. Największą transakcją pojedynczej nieruchomości był zakup kompleksu Green Horizon w Łodzi przez fundusz zarządzany przez Griffin Real Estate za ok. 65 mln euro" - czytamy w komunikacie.

C&W przewiduje, że w bieżącym roku wolumen transakcji inwestycyjnych w całym regionie Europy Środkowej wyniesie 7,5 mld euro. Według niej, na I kw. przypadło zaledwie 18% prognozowanego wolumenu obrotów za cały rok, ale na nadchodzące miesiące zaplanowano wiele kolejnych transakcji. W ciągu najbliższych pięciu lat wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej może przekroczyć 10 mld euro, z czego prawie połowa przypadnie na Polskę, 25% na Czechy i reszta na pozostałe kraje, czyli Węgry, Rumunię i Słowację.

"Naszym zdaniem, utrzyma się zainteresowanie głównymi rynkami regionu oferującymi wzrost i stabilny popyt, a zwłaszcza Polską. W poszukiwaniu okazji inwestycyjnych inwestorzy decydują się na aktywa wysokiej jakości w mniejszych miastach w Polsce, Czechach i na Słowacji, a także w Budapeszcie i Bukareszcie. Zyskają na tym wszystkie sektory, ale w porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej zyska sektor nieruchomości handlowych dzięki wzrostowi popytu konsumpcyjnego w wyniku rosnącej siły nabywczej" - skomentował partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych w Europie Środkowej w firmie Cushman & Wakefield James Chapman, cytowany w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Transakcje inwestycyjne w nieruchomościach spadły do 430 mln euro w I kw.