Trwa huśtawka nastrojów na światowych parkietach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-07-2008, 00:00

Poniedziałkowe spadki w USA i poranne w Azji nie dawały szans optymistom w Europie. Sprzedający czerpali siły z informacji o szalejącym kryzysie w sektorze finansowym. Humory dodatkowo popsuł odczyt wskaźnika ZEW (pokazuje poziom zaufania niemieckich instytucji).

Wśród spadkowiczów przewodzili bankowi giganci: Barclays i Societe Generale. Wcześniej na Dalekim Wschodzie mocno traciły japońskie i tajwańskie instytucje. Przyznały się one do papierów dłużnych wyemitowanych m.in. przez amerykańskie Freddie Mac i Fannie Mae o wartości 50 mld USD. Ostrej podaży poddały się również walory Allied Irish Bank (właściciel BZ WBK), któremu zaszkodził kolejny spadek cen nieruchomości oraz obniżenie ceny docelowej przez analityków Credit Suisse Group. Do najniższego poziomu od września 2001 r. spadła wycena akcji Ciba, szwajcarskiego potentata chemicznego. Specjaliści z Merrill Lynch zredukowali prognozę EPS, tłumacząc to wzrostem cen surowców.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy