Trzy pesymistyczne prognozy u progu sezonu wyników

opublikowano: 21-04-2016, 15:25

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ nie są optymistami u progu sezonu wyników kwartalnych spółek z warszawskiej giełdy.

Dziś przed sesją rezultaty za pierwszy kwartał przedstawił PKN Orlen. Okazały się wyraźnie słabsze niż przed rokiem i gorsze od oczekiwań analityków. Więcej o wynikach PKN Orlen>> Notowania zareagowały spadkiem o 2 proc.

Apogeum sezonu wyników na GPW dopiero przed nami. Pierwszą dużą spółką, która przedstawiła raport, jest PKN Orlen. Rezultaty koncernu rozczarowały.
Zobacz więcej

Apogeum sezonu wyników na GPW dopiero przed nami. Pierwszą dużą spółką, która przedstawiła raport, jest PKN Orlen. Rezultaty koncernu rozczarowały. ARC

Apogeum sezonu jeszcze daleko (patrz: Kalendarium na Bankier.pl>>), ale pojawiły się już nie tylko pierwsze prognozy, ale też wyciągnięte na ich podstawie wnioski. 

DM BOŚ oczekuje:

  • że pierwszy kwartał nie przyniesie pozytywnych emocji w odniesieniu do znormalizowanej dynamiki zysków (chodzi o zyski powtarzalne, bez zdarzeń jednorazowych), natomiast potwierdzi zadomowienie się negatywnych trendów widocznych w poprzednim kwartale.
  • że w odróżnieniu od IV kwartału 2015 r., nie tylko duże spółki pociągną w dół dynamikę znormalizowanych zysków, ale pogorszenie dotknie także firm małych i średnich. W obu przypadkach DM BOŚ prognozuje spadek wyniku o jedną piątą.
  • że spadek zysków r/r obejmie wiele sektorów. Nie tylko banków, dystrybutorów sprzętu IT, maszyn górniczych, ale także paliw, energetyki i sektora TMG. Lepiej może być natomiast w sektorze dóbr konsumenckich, materiałów budowlanych i branży chemicznej.
  • że mniej niż połowa spółek z kilkudziesięciu, monitorowanych przez brokera, poprawi zyski operacyjny i netto w ujęciu roku. "W naszej ocenie świadczyłoby to o słabej jakości wyników" - napisano w raporcie.
  • że przy realizacji prognoz brokera, stan realizacji całorocznych prognoz wynosiłby 23-24 proc., wobec 25-26 proc. po I kwartale 2015 r. "Niższy stopień realizacji całorocznej prognozy zysku po I kwartale może być natomiast sygnałem, że istnieje pewne ryzyko obniżenia przez nas aktualnych prognoz rocznej dynamiki zysków spółek, które pokrywamy" - podano. W przypadku zysku netto prognoza zakłada spadek o 15 proc.

Te spostrzeżenia, zdaniem analityków, wiodą do pesymistycznych dla rynku wniosków. 

"Wydaje się, że nie tylko powtarzalne zbiorcze zyski nie są w stanie wspierać kursów akcji spółek na GPW, ale także słabość zysków dotyczy szerokiego kręgu spółek, obejmując również podmioty spoza zbioru zawierającego te o największej kapitalizacji" - napisano w raporcie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzy pesymistyczne prognozy u progu sezonu wyników