Trzy pesymistyczne prognozy u progu sezonu wyników

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ nie są optymistami u progu sezonu wyników kwartalnych spółek z warszawskiej giełdy.

Dziś przed sesją rezultaty za pierwszy kwartał przedstawił PKN Orlen. Okazały się wyraźnie słabsze niż przed rokiem i gorsze od oczekiwań analityków. Więcej o wynikach PKN Orlen>> Notowania zareagowały spadkiem o 2 proc.

Zobacz więcej

Apogeum sezonu wyników na GPW dopiero przed nami. Pierwszą dużą spółką, która przedstawiła raport, jest PKN Orlen. Rezultaty koncernu rozczarowały. ARC

Apogeum sezonu jeszcze daleko (patrz: Kalendarium na Bankier.pl>>), ale pojawiły się już nie tylko pierwsze prognozy, ale też wyciągnięte na ich podstawie wnioski. 

DM BOŚ oczekuje:

  • że pierwszy kwartał nie przyniesie pozytywnych emocji w odniesieniu do znormalizowanej dynamiki zysków (chodzi o zyski powtarzalne, bez zdarzeń jednorazowych), natomiast potwierdzi zadomowienie się negatywnych trendów widocznych w poprzednim kwartale.
  • że w odróżnieniu od IV kwartału 2015 r., nie tylko duże spółki pociągną w dół dynamikę znormalizowanych zysków, ale pogorszenie dotknie także firm małych i średnich. W obu przypadkach DM BOŚ prognozuje spadek wyniku o jedną piątą.
  • że spadek zysków r/r obejmie wiele sektorów. Nie tylko banków, dystrybutorów sprzętu IT, maszyn górniczych, ale także paliw, energetyki i sektora TMG. Lepiej może być natomiast w sektorze dóbr konsumenckich, materiałów budowlanych i branży chemicznej.
  • że mniej niż połowa spółek z kilkudziesięciu, monitorowanych przez brokera, poprawi zyski operacyjny i netto w ujęciu roku. "W naszej ocenie świadczyłoby to o słabej jakości wyników" - napisano w raporcie.
  • że przy realizacji prognoz brokera, stan realizacji całorocznych prognoz wynosiłby 23-24 proc., wobec 25-26 proc. po I kwartale 2015 r. "Niższy stopień realizacji całorocznej prognozy zysku po I kwartale może być natomiast sygnałem, że istnieje pewne ryzyko obniżenia przez nas aktualnych prognoz rocznej dynamiki zysków spółek, które pokrywamy" - podano. W przypadku zysku netto prognoza zakłada spadek o 15 proc.

Te spostrzeżenia, zdaniem analityków, wiodą do pesymistycznych dla rynku wniosków. 

"Wydaje się, że nie tylko powtarzalne zbiorcze zyski nie są w stanie wspierać kursów akcji spółek na GPW, ale także słabość zysków dotyczy szerokiego kręgu spółek, obejmując również podmioty spoza zbioru zawierającego te o największej kapitalizacji" - napisano w raporcie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzy pesymistyczne prognozy u progu sezonu wyników