Trzy tendencje z rynków walutowych

Przedstawiamy listę wybranych tendencji z rynków walutowych i stóp procentowych z ostatniego miesiąca.

Wydarzeniem czerwca na rynkach walutowych były posiedzenia Fedu i EBC, które dały sygnał do długo wyczekiwanego odbicia w notowaniach euro do dolara. Amerykańska instytucja otworzyła furtkę do łagodzenia polityki pieniężnej. Jak duży jest potencjał dalszego ruchu na głównej parze walutowej świata? O tym piszemy w najnowszym raporcie SpotDaty Research. Oto trzy wybrane sygnały i tendencje z ostatniego miesiąca.

1. Rajd złotego zaskoczył ekonomistów

Umocnienie złotego względem euro do najwyższego poziomu od 14 miesięcy było dla rynku zaskoczeniem. Potwierdza to fakt, że zbiegło się ono z… obniżaniem przez ekonomistów prognoz dla złotego. Na koniec roku wspólna walut będzie kosztowała 4,28 zł, o prawie 1 proc. więcej niż obecnie, wynika z mediany prognoz zebranych przez SpotDatę. Z tego chóru wyłamuje się Christian Wietoska z Deutsche Banku, według którego notowania euro zejdą do 4,18 zł. Wzrost inflacji powinien skutkować bardziej jastrzębią retoryką członków RPP, wycena złotego jest atrakcyjna, a inwestorzy wciąż trzymają się z dala od gry pod podwyżkę stóp procentowych czy też pod umocnienie obligacji, wyjaśnia specjalista.

2. Dolar z potencjałem do przeceny

W ubiegłym miesiącu dolar był najsłabszą z 32 ważniejszych walut świata. Przygotowanie na czerwcowym posiedzeniu Fedu gruntu pod obniżki kosztu pieniądza może na dłużej wyznaczyć kres jego siły (w tygodniu, na który przypadło posiedzenie, amerykańska waluta straciła najwięcej od 16 miesięcy). Dolar jest na dobrej drodze do bessy, bo Fed ma największe wśród banków centralnych pole do dalszego łagodzenia polityki, ocenia Paresh

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Upadhyaya z Amundi Pioneer AM, według którego indeks dolara osłabi się o 5-10 proc. Obecnie rynek pieniężny uwzględnia w cenach lipcową obniżkę stóp Fedu o 25 pkt baz. oraz tylko 10-punktowe cięcie przez Europejski Bank Centralny we wrześniu, co zniechęca do lokowania w dolarze. Potencjał przeceny zwiększa mocno przechylone w stronę waluty amerykańskiej pozycjonowanie inwestorów.

3. Rubel najlepszą walutą kwartału

W drugim kwartale rubel zyskał do dolara 3,8 proc., najwięcej wśród 32 ważniejszych walut. Bank Rosji obciął stopy i zapowiedział jeszcze dwie obniżki w tym roku, ale zdaniem ekspertów nie przeszkodzi to w dalszym umocnieniu waluty. Politykę łagodzą inne główne banki, rosyjskie stopy i tak należą do najwyższych na świecie, a inflacja spowalnia. Rubla wspiera łagodzenie szkodzących globalnej gospodarce napięć handlowych i utrzymanie przez OPEC+ cięć wydobycia ropy. To właśnie ceny głównego surowca eksportowego Rosji powinny być odtąd decydujące dla siły rubla.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+.

Więcej na: pb.pl/subskrypcja/premium-plus. Jeśli jesteś już czytelnikiem „PB” i chcesz wzbogacić swój pakiet o dostęp do cyklicznych raportów, wyślij wiadomość na adres prenumerata@pb.pl lub zadzwoń pod numer 22-333-98-32.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane