Czytasz dzięki

Turcja: lokalne banki nie mogą handlować lirą z Citibankiem, BNP i UBS

opublikowano: 07-05-2020, 15:40

Turecki nadzór bankowy zakazał lokalnym kredytodawcom handlować lirą z amerykańskim Citibankiem, francuskim BNP Paribas oraz szwajcarskim UBS. Jako powód podaje, że nie zrealizowały należności w lirze.

Decyzja nadzoru nastąpiła po tym jak państwowe media oskarżyły nieujawnioną z nazwy instytucję finansową z Londynu o grę na spadek tureckiej waluty.

Notowania USDTRY w czwartek
Zobacz więcej

Notowania USDTRY w czwartek

Lira w czwartek zanotowała najniższą historycznie wartość wobec dolara amerykańskiego. Po decyzji regulatora odrabiała straty. Obecnie umacnia się o 0,3 proc. do 7,1735 za dolara. Wcześniej słabła do 7,269 za dolara.

Regulator tureckiego rynku bankowego wcześniej ograniczył ilość krajowej waluty udostępnianej przez krajowe banki zagranicznym inwestorom i bankom. Chciał w ten sposób utrudnić im grę na spadek liry. Rozszerzył również definicję manipulacji na rynkach finansowych. Obecnie za naruszenie prawa uznawane są transakcje, które generują „wprowadzające w błąd ceny” lub utrzymują ceny aktywów na „nienormalnych lub sztucznych” poziomach.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane