Ubezpieczenia grupowe mają ograniczenia

opublikowano: 19-01-2012, 00:00

W ofercie grupowych ubezpieczeń na życie warto zwrócić uwagę na przeróżne ograniczenia i wykluczenia.

Pracodawcy zawierający grupowe ubezpieczenie na życie pracowników przede wszystkim powinni pomyśleć o przyszłych ubezpieczonych. — O rozsądnym doborze ryzyk, zależnym od wieku, wykonywanego zawodu czy też potrzeb związanych z zabezpieczeniem rodziny. Z drugiej strony ważne jest wyważenie składki do sum ubezpieczenia, aby nie przepłacić i jednocześnie zadbać o stabilność kontraktu na wiele lat — mówi Adam Zakrzewski, dyrektor Departamentu Klienta Kluczowego w Compensie.

Zgon małżonka i motor

Jednak oprócz ceny i zakresu równie ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą, w której może funkcjonować wiele wyłączeń oraz nieprecyzyjnych zapisów. Przykładowo warto wiedzieć, że ubezpieczyciele bardzo często zaznaczają, iż ochrona trwa 24 godz., zarówno podczas pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym, na całym świecie, ale czasem zapominają dodać, że to nie dotyczy np. leczenia szpitalnego, operacji chirurgicznych czy assistance, gdzie często zakres terytorialny jest ograniczony. Ponadto przy wielu świadczeniach funkcjonują ograniczenia wiekowe.

— Duża część zakładów ubezpieczeń zawęża zakres ochrony po osiągnięciu przez ubezpieczonego wskazanego wieku — mówi Iwona Becella, dyrektor działu ubezpieczeń na życie w Rakowski — Kaglik Brokerzy Ubezpieczeniowi. Jednym z ważnych ograniczeń jest także to związane ze świadczeniem z tytułu zgonu współmałżonka.

— Jeżeli śmierć małżonka nastąpiła w ciągu 3 miesięcy od daty zawarcia związku małżeńskiego i nie była spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia — twierdzi Iwona Becella. Kolejne to świadczenie przy uszczerbku na zdrowiu, gdzie ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli był on spowodowany jazdą motocyklem lub skuterem o pojemności powyżej 50 cmsześc.

Wykluczenia w chorobach

Ponadto znaczna część ograniczeń i wykluczeń dotyczy świadczeń tzw. medycznych, czyli np. leczenia szpitalnego, operacji chirurgicznych czy niezdolności do pracy, gdzie najczęściej pojawiają się ograniczenia dotyczące przebytych chorób, wad wrodzonych, leczenia chorób przewlekłych itd.

— Funkcjonują również wykluczenia, na które ubezpieczony bardzo często nie ma wpływu. Najwięcej jest ich przy ryzykach zgonu osób współubezpieczonych, gdzie towarzystwa nie odpowiadają za śmierć osoby bliskiej, np. gdy śmierć spowodowana była lub wydarzyła się w następstwie choroby wrodzonej lub dziedzicznej, pozostawania członka rodziny pod wpływem alkoholu czy wyjazdu członka rodziny na stałe poza granice Unii Europejskiej. Warto też dokładnie poznać zasady wypłaty świadczenia. W warunkach ubezpieczeń grupowych bardzo często funkcjonują 2 elementy: suma ubezpieczenia i procent tej sumy jako jej mnożnik i dopiero te dwa elementy wskazują wysokość świadczenia, jaka będzie należna za określone zdarzenie.

— Trzeba zwrócić uwagę na to, jaką wysokość świadczenia otrzymamy za zdarzenie, ponieważ nie zawsze będzie to wysokość odpowiadająca 100 proc. sumy ubezpieczenia. Na przykład za pobyt w szpitalu płacimy 1 proc. albo 0,5 proc. tej sumy za jeden dzień, a za śmierć w wypadku komunikacyjnym może to być nawet 500 proc. sumy ubezpieczenia — tłumaczy Jarosław Pędraszewski, dyrektor ds. produktów grupowych w Biurze Produktów Grupowych PZU Życie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu