Czytasz dzięki

UBS: „Fed put” jest martwy

opublikowano: 19-06-2019, 08:04

UBS przekonuje, że oczekiwanie inwestorów na „automatyczny” wzrost rynków akcji po obniżce stóp procentowych przez Fed może być błędne.

W ostatnim czasie wzrost amerykańskich rynków akcji tłumaczono oczekiwaniem na cięcie stóp procentowych przez Fed. Eksperci banku UBS uważają, że jeśli do obniżki dojdzie, to nie wywoła ona aż tak dużych skutków, jak wydają się oczekiwać inwestorzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Jeśli chodzi o amerykańskie akcje, to „Fed put” jest martwy – twierdzi Francois Trahan, strateg rynków akcji w UBS. – Przez ostatnie 20 lat tzw. Fed put nie ożywiał rynków akcji tak jak cięcia stóp robiły to w latach 90. ubiegłego wieku. Dwa cykle luzowania w obecnym tysiącleciu odbywały się w okresie poważnych spadków na rynkach akcji – dodał. 

Korelacja między wskaźnikiem cena/zysk S&P500 a stopą funduszy federalnych została przerwana z powodu długiego okresu niskich stóp na początku obecnego stulecia, podkreśla UBS. Kiedy Fed ciął stopy w 2001 i 2008 roku chcąc wspomóc gospodarkę, amerykańskie rynki akcji nie rosły po tych zmianach. W rzeczywistości S&P500 spadał nawet o 16 proc. w okresie 12 miesięcy po obniżce stóp, wskazują eksperci banku.

UBS wskazuje, że w przeciwieństwie do lat 90. XX wieku, wskaźnik cena/zysk S&P500 nie reaguje już na cięcia stóp, ale zachowuje się „bardzo cyklicznie”, czyli zgodnie z wyprzedzającymi wskaźnikami makroekonomicznymi.

Rynek szacuje obecnie na prawie 90 proc. prawdopodobieństwo obniżki stóp w USA w lipcu. Jest także niemal pewny, że dojdzie do niej we wrześniu.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane