UBS: nadmiar biurowców większym zagrożeniem niż Brexit

opublikowano: 08-08-2016, 09:30
Obserwuj w MójPB:

Nadmiar biurowców w budowie w Londynie jest większym zagrożeniem dla czynszów i wartości niż ryzyko, że firmy wyprowadzą się z Wysp Brytyjskich po wyniku głosowania ws. Brexitu, ostrzega szwajcarski bank inwestycyjny UBS Group, na który powołuje się Bloomberg.

Już na długo przed czerwcowym referendum obserwowaliśmy narastanie nadpodaży powierzchni biurowych, które nie można zatrzymać – ocenia Thomas Wels, globalny szef nieruchomości w jednostce zarządzania aktywami banku w Zurychu. Wyjaśnia, że dodatkowa przestrzeń trafi na rynek w 2017 i 2018 roku i nie jest w cenie czynszu.

Londyn
Londyn
Bloomberg

Deweloperzy starali się wykorzystać rosnące czynsze, rozpoczynając pracę nad rekordową liczbą projektów biurowych w centralnym Londynie w okresie sześciu miesięcy do marca 2016 r. 

Tymczasem jak prognozuje Green Street Advisors LLC , wartość nieruchomości biurowych może spaść nawet o 20 proc. gdyż firmy rozważają przeniesienie niektórych operacji do Europy Kontynentalnej lub opóźnienie planów ekspansji w następstwie czerwcowego  głosowania ws. Brexitu.

W czerwcu Mike Prew, analityk Jefferies LLC oceniał, że międzynarodowe firmy mogą przenieść aż 100 tys. miejsc pracy poza Londyn w ciągu dwóch lat odkąd Wielka Brytania oficjalnie rozpocznie proces opuszczenia UE, ponieważ grozi to utratą prawa paszportu europejskiego. Według Wels’a, który nadzoruje aktywa nieruchomościowe o wartości 77 mld USD w 29 krajach, ta liczba bliższa powinna jednak być 25 tys. 

W majowym raporcie firma doradcza Deloitte napisała, że w centrum Londynu w okresie sześciu miesięcy do marca rozpoczęto budowę 51 biurowców, a ilość powstającej przestrzeni niemal podwoiła się w ciągu 18 miesięcy.

Wels zapowiedział, że UBS zainwestuje około 3 mld USD w nieruchomości w krajach europejskich poza Wielką Brytanią w ciągu najbliższych 2-3 lat. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane