UE: Nie będzie nowych propozycji w sektorze rolnym przed szczytem WTO

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-12-2005, 18:35

Unijny komisarz ds. handlu Peter Mandelson zapowiedział w czwartek, że UE nie przedstawi nowej propozycji w sprawie reformy handlu produktami rolnymi przed szczytem Światowej Organizacji Handlu (WTO), a jedynie może dostosować swoją dotychczasową ofertę do wymagań partnerów.

Unijny komisarz ds. handlu Peter Mandelson zapowiedział w czwartek, że UE nie przedstawi nowej propozycji w sprawie reformy handlu produktami rolnymi przed szczytem Światowej Organizacji Handlu (WTO), a jedynie może dostosować swoją dotychczasową ofertę do wymagań partnerów.

    W przyszłym tygodniu rozpoczynie się w Hongkongu szczyt WTO, podczas którego odbędzie się kolejna tura rokowań na temat reformy światowego handlu w ramach tzw. rundy z Dauhy, dotyczącej m.in. zniesienia dotacji do eksportu.

    "Przygotujemy się do dyskusji nad propozycją Unii Europejskiej" - podkreślił Mandelson. Zaznaczając równocześnie, że UE nie przygotuje nowej oferty w sprawie rolnictwa, jeśli nie będzie na to zgody wszystkich krajów członkowskich.

    Jakimkolwiek ustępstwom ze strony UE sprzeciwia się m.in. Francja. Kraje eksportujące artykuły rolne - Brazylia, USA, Nowa Zelandia czy Australia - chcą niskich ceł na te towary. Tymczasem Unia chcąc chronić swoich rolników i dlatego zaproponowała redukcje ceł do poziomu średnio 45 proc.

    UE broni też twardo stanowiska, że jeśli nie będzie porozumienia o swobodnej wymianie usług i cięcia ceł na towary przemysłowe, np. w Indiach i Brazylii, to nie zgodzi się na redukcje ceł na produkty rolne.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane