UE: Rumunia nie wywiązuje się z obietnic zwalczania korupcji

Polska Agencja Prasowa SA
11-09-2006, 14:41

Rumunia nie wywiązuje się z obietnic zwalczania korupcji - ostrzegła w poniedziałek Komisja Europejska (KE), która za dwa tygodnie ma rekomendować, czy Rumunię przyjąć do Unii Europejskiej w 2007 roku czy też rok później.

Rumunia nie wywiązuje się z obietnic zwalczania korupcji - ostrzegła w poniedziałek Komisja Europejska (KE), która za dwa tygodnie ma rekomendować, czy Rumunię przyjąć do Unii Europejskiej w 2007 roku czy też rok później.

Unijny komisarz ds. poszerzenia Olli Rehn i komisarz ds. sprawiedliwości Franco Fratini wyrazili swoje zaniepokojenie w liście do rządu Rumunii z 8 września. List wystosowano po tym, jak dwie kluczowe ustawy antykorupcyjne nie przeszły w rumuńskim parlamencie.

Nieuchwalenie tych ustaw może negatywnie zaważyć na wymowie raportu KE w sprawie przygotowań Rumunii do wstąpienia do UE.

Szczególnie rozczarowanie budzi to, iż projekt ustawy ustanawiającej rumuńską agencję antykorupcyjną nie wyszedł w środę poza dyskusję w niższej izbie parlamentu - piszą w liście obaj komisarze.

Rumunia miała uchwalić tę ustawę przed 7 września. Agencja ma badać deklaracje majątkowe polityków.

26 września KE ma wydać rekomendacje w sprawie wejścia do UE Rumunii i Bułgarii. W maju Komisja dała jednak zielone światło dla wejścia Bułgarii i Rumunii do UE w styczniu 2007 roku, jednak pod warunkiem, że oba kraje nadrobią braki w przygotowaniach do członkostwa.

W poniedziałek w Rumunii prokuratorzy tamtejszego urzędu antykorupcyjnego, badający sześcioletni kontrakt wojska z prywatną firmą, podali, że rozpoczęto dochodzenie przeciwko szefowi sztabu generalnego rumuńskich sił zbrojnych, generałowi Eugenowi Badalanowi.

Przedmiotem dochodzenia są okoliczności podpisania umowy w 2000 roku pomiędzy rumuńskimi siłami lądowymi a grupą Tofan, która m.in. produkuje opony. Według rumuńskich mediów kontrakt, podpisany w czasie, kiedy Badalan stał na czele rumuńskich sił lądowych, dotyczył wymiany 4 tys. używanych pojazdów wojskowych na 6 tys. opon samochodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UE: Rumunia nie wywiązuje się z obietnic zwalczania korupcji