Czytasz dzięki

UE: W Brukseli konsultacje w sprawie sytuacji na rynku paliw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-09-2005, 16:56

Zwiększenie monitoringu sytuacji na światowych rynkach paliw i pomoc dla Stanów Zjednoczonych, dotkniętych kryzysem paliwowym po przejściu huraganu Katrina, zdominowały piątkowe spotkanie unijnej grupy ds. paliw. Konkretne decyzje mają zapaść na jej kolejnym posiedzeniu 19 września.

Zwiększenie monitoringu sytuacji na światowych rynkach paliw i pomoc dla Stanów Zjednoczonych, dotkniętych kryzysem paliwowym po przejściu huraganu Katrina, zdominowały piątkowe spotkanie unijnej grupy ds. paliw. Konkretne decyzje mają zapaść na jej kolejnym posiedzeniu 19 września.

    Jak poinformował dziennikarzy jeden z unijnych dyplomatów, piątkowe spotkanie, w którym uczestniczyli eksperci ze wszystkich krajów członkowskich, miało charakter konsultacji.

    "Przeanalizowaliśmy sytuację na rynkach paliwowych m.in. w kontekście wydarzeń w USA (gdzie nie pracuje wiele rafinerii, zniszczonych lub zalanych w wyniku kataklizmu - PAP). Próbowaliśmy odpowiedź na pytanie jakie są przyczyny wzrostu cen paliw i zastanowić się nad sposobami ich rozwiązania" - powiedział dyplomata.

    Wyjaśnił, że dyskutowano m.in. o sposobie wsparcia Stanów Zjednoczonych. Zastanawiając się nad przekazaniem im pomocy paliwowej analizowano m.in. sposób jej przetransportowania - z jakich portów i ewentualnie gdzie.

    Rozmawiano także o uwolnieniu rezerw paliwowych, o co zwróciły się do Międzynarodowej Agencji Energii Stany Zjednoczone, co obniżyłoby ceny paliw na rynkach światowych. "Nie było głosów krytycznych, nawet państwa nie należące do MAE, m.in. Polska, wyrażały ubolewanie z powodu kryzysu na rynkach paliw i proponowały wsparcie w jego rozwiązaniu" - powiedział unijny dyplomata.

    Jak podkreślił, przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich zgodzili się, że konieczne jest nasilenie monitoringu rynków paliw. Zastanawiali się m.in. na utworzeniem systemu w ramach którego gromadzone byłyby informacje o sytuacji i przyczynach wahania cen benzyny i ropy.

    Wyjaśnił, że chodzi też o informacje o kompaniach, które skupują paliwa i wyczekują na moment wzrostu cen, by ze sprzedaży paliw uzyskać jak największe profity. "Takie działania prowadzą może nie do dużego wzrostu cen paliw, ale do ich dużych wahań" - powiedział dyplomata.

     Podczas piątkowej dyskusji - jak wyjaśnił - zwracano także uwagę na konieczność "wspólnego podejścia" do kryzysu na rynkach paliw nie tylko członków UE, ale także innych krajów m.in. należących do MAE. W jej skład wchodzi 15 starych członków Unii, Czechy, Węgry oraz USA, Chiny, Japonia, Nowa Zelandia, Korea Płd., Szwajcaria, Norwegia, Australia i Turcja.

     "Kryzys paliwowy, który dotknął Stany Zjednoczone po kataklizmie huraganu Katrina, dotknął także nas. Dlatego istotna jest solidarność i współpraca w rozwiązywaniu tego problemu" -podkreślił dyplomata. Dodał, że działania indywidualne np. pomysł obniżania przez niektóre kraje podatków na paliwa (m.in. Belgii i Francji) nie są dobre, gdyż nie są rozwiązaniami długofalowymi.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane