UE: Wielkopolscy przedsiębiorcy skarżą się na polskie przepisy o VAT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2006, 19:37

Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług w Poznaniu poskarżyło się do Brukseli na polskie prawo o podatku VAT. Zyskało poparcie jednej z komisji Parlamentu Europejskiego, która uznała, że poprzez obecne przepisy Polska blokuje przedsiębiorcom dostęp do unijnego rynku. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska.

Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług w Poznaniu poskarżyło się do Brukseli na polskie prawo o podatku VAT. Zyskało poparcie jednej z komisji Parlamentu Europejskiego, która uznała, że poprzez obecne przepisy Polska blokuje przedsiębiorcom dostęp do unijnego rynku. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska.

    Chodzi o przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług, które wprowadzają tzw. kaucję gwarancyjną. Zgodnie z nimi, każdy polski przedsiębiorca działający na terenie UE musi wpłacić kaucję w wysokości 250 tys. zł. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, nadwyżka naliczonego podatku VAT zostanie mu zwrócona z półrocznym opóźnieniem.

    Komisja Petycji w Parlamencie Europejskim, której przewodniczy eurodeputowany Marcin Libicki (PiS), po konsultacji z Komisją Europejską uznała, że zarówno obowiązek wpłacenia rocznej kaucji, jak i alternatywa, czyli wydłużenie o pół roku terminu zwrotu nadwyżki - utrudniają małym i średnim polskim przedsiębiorcom działalność na wspólnym rynku.

    W związku z tym Komisja Petycji wyraziła w czwartek nadzieję, że polski rząd pilnie zmieni przepisy o podatku VAT, co ułatwi życie przedsiębiorcom i ustrzeże Polskę przed procedurą karną, która może ją nawet zaprowadzić przed Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

    Komisja Petycji PE obawia się, że przepisy te są sprzeczne z niektórymi przepisami unijnymi, a także orzecznictwem Trybunału. W sporze na podobny temat między Komisją Europejską i rządem Włoch Trybunał uznał m.in., że "metoda zwrotu podatku VAT nie może wiązać się z jakimkolwiek ryzykiem finansowym dla podatnika".

    Komisja Petycji wyraziła zadowolenie z tego, że Komisja Europejska chce prosić polskie władze o wyjaśnienie sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane