UE zawiesza na pół roku sankcje dyplomatyczne wobec Kuby

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-01-2005, 16:15

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zaaprobowali w poniedziałek zniesienie na sześć miesięcy sankcji dyplomatycznych wobec Kuby - poinformował minister spraw zagranicznych przewodniczącego w tym półroczu UE Luksemburga Jean Asselborn.

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zaaprobowali w poniedziałek zniesienie na sześć miesięcy sankcji dyplomatycznych wobec Kuby - poinformował minister spraw zagranicznych przewodniczącego w tym półroczu UE Luksemburga Jean Asselborn.

    Unia zniesie na pół roku, do czerwca, ograniczenia w stosunkach z Kubą, dotyczące wizyt na wysokim szczeblu. Podczas kontaktów z władzami kubańskimi przedstawiciele państw Unii będą odnosić się do sytuacji w dziedzinie przestrzegania na wyspie praw człowieka. Ponadto możliwe będzie organizowanie spotkań z opozycją.

    Unia zapowiedziała rozwijanie intensywniejszych stosunków z kubańską opozycją polityczną i kubańskim społeczeństwem obywatelskim. Możliwe też będzie zapraszanie przedstawicieli opozycji do krajów UE.

    Unia Europejska, na wniosek premiera Hiszpanii Jose Marii Aznara, zdecydowała w czerwcu 2003 roku zamrozić swe stosunki polityczne z Kubą. Była to odpowiedź na aresztowanie i skazanie 75 dysydentów na kary od sześciu do 28 lat więzienia.

    Jednak od czerwca 2004 roku władze kubańskie zwolniły "ze względów zdrowotnych" 14 z tych więźniów, co zinterpretowano jako gest mający na celu złagodzenie stanowiska europejskiego. 11 stycznia Kuba ogłosiła, że przywraca normalne relacje ze wszystkimi ambasadami państw Unii Europejskiej w Hawanie, łącznie z przedstawicielstwami Polski, Holandii, Czech i Słowacji oraz miejscową misją UE.

    Z sześć miesięcy, w czerwcu, Unia Europejska ponownie oceni sytuację i podejmie decyzję co do dalszych stosunków z Kubą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane