Czytasz dzięki

Ukraina chce skorzystać z gwarancji USA, by pożyczyć na rynku 1 mld USD

PAP
opublikowano: 29-07-2015, 17:38

Ukraina chce pozyskać na rynku 1 mld USD dzięki emisji obligacji gwarantowanych przez USA. Liczymy na uzyskanie zagranicznej pomocy rzędu 3,2 mld dolarów, wliczając w to zyski z gwarantowanych obligacji - podały w środę źródła w ministerstwie finansów Ukrainy.

Pomoc tę rząd w Kijowie miałby uzyskać do końca bieżącego roku, a emisja gwarantowanych przez Stany Zjednoczone papierów dłużnych może nastąpić w listopadzie - poinformowały źródła; resort finansów Ukrainy nie potwierdził informacji o planowanej sprzedaży obligacji, ale też nie zaprzeczył.

USA zapowiedziały wcześniej, że udzielą Ukrainie gwarancji na pożyczki warte 2 mld USD. Władze ukraińskie wykorzystały już 1 mld dolarów z tej puli i w maju wyemitowały pięcioletnie euroobligacje; Citigroup, JP Morgan i Morgan Stanley były bankami oferującymi podczas tej emisji.

Oczekuje się też, że Ukraina otrzyma w sierpniu i wrześniu dwie transze kredytu z Banku Światowego po 500 mln dolarów oraz 600 mln euro od Komisji Europejskiej.

W sobotę Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował udzielenie Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej, której łączna wysokość wynosi ponad 17 mld dolarów. Formalna akceptacja udzielenia kolejnej transzy pomocy powinna nastąpić w najbliższy piątek. Władze Ukrainy oświadczyły w ubiegłym tygodniu, że spełniły warunki konieczne do tego, by 31 lipca zapadła pozytywna decyzja o udzieleniu Kijowowi transzy w wysokości 1,7 mld dolarów.

W połowie lipca parlament Ukrainy przyjął pakiet ustaw, których uchwalenie było warunkiem odblokowania zagranicznej pomocy finansowej w wysokości 3,2 mld USD, w tym 1,7 mld USD z MFW. Jak mówił wówczas wiceminister finansów Ukrainy ds. integracji europejskiej Artem Szewalow, pomoc zagraniczna będzie wykorzystana do wsparcia ukraińskiej waluty i na pilne potrzeby budżetowe.

Program MFW dla Ukrainy wart jest 17,5 mld dolarów, a Ukraina do tej pory otrzymała 5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane