Uporamy się z niedoborem energii

opublikowano: 21-03-2019, 22:00

W pobliżu farmy wiatrowej Bystra pod Pruszczem Gdańskim twa budowa największego w Polsce magazynu energii elektrycznej.

Pierwszy w kraju hybrydowo- -bateryjny magazyn energii powstaje w Bystrej we współpracy spółek Grupy Energa, Hitachi oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych. To polsko-japońskie przedsięwzięcie (japońska organizacja rządowa New Energy and Industrial Technology Development Organization finansuje japońską technologię) jest częścią projektu Smart Grid Demonstration Project in Poland, czyli inteligentnego systemu zarządzania siecią, który ma zapewnić niezawodność dostaw energii.

Inwestycja stanowi element prototypowego systemu optymalizującego bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych (m.in. przez poprawę zarządzania generacją wiatrową). Ma temu służyć system automatyki SPS (Special Protection Scheme). Pozwoli to sprawdzić technologie na potrzeby bilansowania niedoborów bądź nadmiaru wytwarzanej energii. Uruchomienie magazynu przewidziano na drugą połowę 2019 r. To pierwsze tak duże i nowoczesne przedsięwzięcie tego typu w kraju. Energa ma już pewne doświadczenie w magazynowaniu energii. Spółka Energa Operator zbudowała w 2016 r. w okolicach Pucka magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Magazyn hybrydowy w Bystrej będzie miał 18 razy większą pojemność. Będzie się składał z dwóch zespołów baterii litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych.Docelowa moc na wynieść 6 MW, a pojemność — 27 MWh. Po montażu niezbędnych urządzeń nastąpi roczny okres testów wydajności magazynu energii i systemu SPS. Inwestycja zostanie oceniona m.in. pod względem wydajności i możliwości magazynowania energii na większą skalę.

— Budowa magazynu w Bystrej jest kluczem do rozwiązania problemów związanych ze specyfiką wytwarzania energii z OZE. Dzięki niemu uporamy się z nadprodukcją lub niedoborem energii. Rozwój nowoczesnych magazynów, mogących przechowywać nadwyżki energii i w razie potrzeby oddających ją do sieci, jest niezbędny, by zwiększyć udział OZE w produkcji energii i dostosować jego skalę do aktualnych potrzeb gospodarki — podkreśla Piotr Meler, prezes spółki Energa Wytwarzanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy