USA: wskaźnik wniosków o kredyt hipoteczny najniżej od czterech lat

opublikowano: 07-11-2018, 13:55

Wskaźnik liczby wniosków o kredyty hipoteczne w USA spadła w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od prawie czterech lat. To następstwo wzrostu kosztu pożyczek do najwyższego poziomu od 2010 r., co stanowi dodatkowe wyzwanie dla amerykańskiego rynku mieszkaniowego.

Wskaźnik Mortgage Bankers Association spadł o 4 proc. w tygodniu zakończonym 2 listopada do 316,2 pkt, co jest najniższą wartością od grudnia 2014 r.

Stopa umowy na 30-letni kredyt o stałym oprocentowaniu, wzrosła do 5,15 proc. z 5,11 proc., a wskaźnik wniosków o zakup domów spadł o 5 proc., co oznacza najniższy poziom od około dwóch lat.

Dane wskazujące na wyższe koszty kredytu hipotecznego są coraz silniejszym przeciwnym wiatrem dla nabywców domów w USA. Inwestycje mieszkaniowe były czynnikiem hamującym wzrost gospodarczy przez pięć z ostatnich sześciu kwartałów, a ostatnie dane wskazują na schłodzenie sprzedaży w budownictwie.

Wyższe koszty pożyczkowe sa m.in. następstwem działań Rezerwy Federalnej, która już ośmiokrotnie podniosła stopy procentowe od grudnia 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu