Vodafone wygrywa spór o 2,7 mld USD podatków z Indiami

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 25-09-2020, 15:13

Brytyjski operator telekomunikacyjny odniósł decydujące zwycięstwo w wieloletnim sporze podatkowym z rządem Indii. Może to dla niego oznaczać oszczędność rzędu blisko 3 mld USD.

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy orzekł w piątek, że roszczenia Indii, które chcą odzyskać od Vodafone’a 200 mld rupii (2,7 mld dolarów) w ramach zaległych podatków, są bezpodstawne. Spór prawny toczył się od 2007 roku. Rządowi przysługuje jeszcze prawo do odwołania.

Vodafone
fot. Bloomberg

„Sąd uznał, że rząd, usiłując odzyskać od Vodafone’a podatek, odsetki i karę, postępował w sposób niesprawiedliwy i narusza standardy określone w prawie międzynarodowym” – stwierdził Anuradha Dutt, partner zarządzający DMD Advocates, który reprezentował operatora w tym procesie.

Orzeczenie może zmniejszyć ciężar zobowiązań Vodafone’a w Indiach w krytycznym momencie, kiedy stoi w obliczu zapotrzebowania na miliardy dolarów zaległych opłat. Brytyjski operator działa w Indiach w spółce joint venture z konglomeratem miliardera Kumara Mangalama Birli. W październiku ubiegłego roku została ona obciążona przez Sąd Najwyższy wezwaniem do zapłaty 7,8 mld USD.

Indyjski sektor telekomunikacyjny z ponad miliardem potencjalnych abonentów przyciągał niegdyś globalnych operatorów. Nieustanne wojny taryfowe, wysokie opłaty za częstotliwości, zmiany regulacji i niekończące się roszczenia podatkowe ze strony administracji rządowej spowodowały, że rynek nie jawi się dla nich jako tak atrakcyjny. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane