Volkswagen zmniejszy zatrudnienie na Słowacji

opublikowano: 28-01-2019, 19:02

Koncern Volkswagen zapowiedział redukcję miejsc pracy w swojej fabryce na Słowacji. To pierwszy taki przypadek od czasu globalnego spowolnienia w 2009 r., donosi Reuters.

Zakład niemieckiego koncernu na Słowacji zatrudnia obecnie około 14 tys. osób i jest największym z segmentu motoryzacyjnego i największym pracodawcą z sektora prywatnego  naszych południowych sąsiadów. Nie ujawniono, o jaką liczbę etatów może chodzić.

Zakład koncernu Volkswagen w Bratysławie na Słowacji
Zobacz więcej

Zakład koncernu Volkswagen w Bratysławie na Słowacji fot. C/M Fragasso / VISUM / Forum

Firma zapowiedziała także oddanie około 500 pracowników, których „wypożyczyła” od węgierskiej jednostki marki premium Audi w 2016 r., ograniczenie liczby wykonawców i nie przedłużenie wygasających umów na czas określony.

Słowacki biznes ma też ograniczy liczbę zmian produkcyjnych, które tworzą SUV klasy wyższej, a także tańsze małe rodzinne samochody, w tym Volkswagen e-up !, jedyny elektryczny samochód produkowany obecnie na Słowacji.

Volkswagen zapowiedział, że ruch ten jest częścią dążenia do zwiększenia wydajności o 30 proc. do roku 2025, ponieważ dąży do sfinansowania kosztownej zmiany na pojazdy elektryczne i samojezdne po skandalu z 2015 r. związanego z fałszowaniem testów emisji spalin przez silniki wysokoprężne.

W 2017 roku Volkswagen Słowacja po raz pierwszy w historii przeżył strajk zakończony po sześciu dniach, po złożeniu oferty największego wzrostu płac wśród producentów samochodów na Słowacji, choć nadal zarabiają oni znacznie mniej niż pracownicy Volkswagena w Niemczech.

Na Słowacji działają obecnie cztery fabryki samochodów, a z ich taśm montażowych zjechało w 2018 r. około 1,08 mln pojazdów. Prognoza na rok bieżący zakłada wzrost do 1,15 mln samochodów, co ugruntuje pozycję kraju jako największego na świecie producenta samochodów w przeliczeniu na mieszkańca. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu