W. Brytania o krok bliżej wyjścia z UE po nominacji Junckera

DI, PAP
opublikowano: 28-06-2014, 18:25

Wielka Brytania zrobiła krok ku wyjściu z UE, gdy premier David Cameron wypowiedział wojnę Brukseli w związku z nominacją Jean-Claude'a Junckera na szefa KE - pisze w sobotę brytyjska prasa. Media zgodnie oceniają, że Cameron poniósł klęskę.

"Cameron i Wielka Brytania osamotnieni przez porażkę z nominacją Junckera" - tytułuje swój informacyjny tekst "Financial Times".

W komentarzu redakcyjnym gazeta zwraca uwagę, że wybór Junckera, który spowodował "polityczne trzęsienie ziemi w Brukseli", oznacza "historyczną zmianę równowagi władzy w ramach Unii Europejskiej" i "niebezpieczny moment dla relacji Wielka Brytania-UE".

"Wiele dyskutowano, czy 59-letni były premier Luksemburga jest właściwą osobą, by przewodzić Komisji Europejskiej w przełomowym momencie w historii UE. Ale sposób jego wyboru jest ważniejszy niż charakter osoby. Pokazuje on historyczne zrównoważenie władzy w unijnych instytucjach na korzyść Parlamentu Europejskiego" - zauważa "FT.

"Zwycięstwo Junckera oznacza również niebezpieczny moment w relacjach W. Brytanii z UE. David Cameron stoczył samotną walkę, aby powstrzymać nominację Luksemburczyka, tłumacząc, iż jest on zwolennikiem integracji UE w starym stylu" - pisze "FT". "Po raz pierwszy duże państwo członkowskie UE zostało pokonane w taki sposób w ważnej kwestii w Komisji Europejskiej. (Wybór Junckera) popsuł relacje (W. Brytanii) z Niemcami i jeszcze bardziej oddalił W. Brytanię od UE" - dodaje gazeta.

Eurosceptyczny "Daily Mail" nazywa Camerona pokonanym i "(Waynem)Rooneyem Europy", w nawiązaniu do napastnika Manchesteru United, którego drużyna nie wyszła z fazy grupowej na mundialu w Brazylii.

"The Times" pisze na pierwszej stronie sobotniego wydania: "Wielka Brytania bliska wyjścia z UE". Gazecie wtóruje w tej opinii inny brytyjski dziennik "Daily Telegraph". "Wielka Brytania zrobiła krok ku wyjściu z UE po tym, jak premier David Cameron wypowiedział wojnę Brukseli w związku z nominacją Jean-Claude'a Junckera" - pisze "Telegraph". Proeuropejski "Independent" pisze wręcz o "porażce i klęsce" Camerona.

Lewicowy "The Guardian" również zauważa, że "Wielka Brytania jest bliska wystąpienia z UE po wyborze Junckera, podczas gdy "The Sun" pisze: "Cam (skrót od Cameron), jesteśmy w stanie wojny z UE".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W. Brytania o krok bliżej wyjścia z UE po nominacji Junckera