W ciągu miesiąca dowiemy się co dalej z polskim wojskiem w Iraku

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 11-11-2005, 20:23

Najdalej za miesiąc powinna zapaść decyzja co do dalszej obecności polskich wojsk w Iraku. Zapowiedział to minister obrony narodowej Radosław Sikorski. Minister przyjechał do Diwaniji, by w Święto Niepodległości spotkać się z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Iraku.

Najdalej za miesiąc powinna zapaść decyzja co do dalszej obecności polskich wojsk w Iraku. Zapowiedział to minister obrony narodowej Radosław Sikorski. Minister przyjechał do Diwaniji, by w Święto Niepodległości spotkać się z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Iraku.

Polski kontyngent miał opuścić Irak do końca stycznia przyszłego roku, ale nie jest wykluczone, że nasi żołnierze zostaną tam dłużej. Radosław Sikorski zapowiedział, że wiele zależeć będzie od konsultacji z Amerykanami. Najprawdopodobniej na przełomie listopada i grudnia minister Sikorski wraz z ministrem spraw zagranicznych Stefanem Mellerem pojedzie do Waszyngtonu.

Minister obrony podkreśla, że Polacy opuszczą Irak dopiero, gdy iracka armia w polskiej strefie odpowiedzialności będzie już całkowicie przeszkolona. "Irakijczycy są już blisko przejęcia pełnej dpowiedzialności, ale liczyliby na pomoc jeszcze przez jakiś czas" - wyjaśnia minister.

Radosław Sikorski nie chciał mówić, czy tak jak planowano polskie wojska pojadą w 2007 roku do Afganistanu. Wszystko zależeć będzie od tego, jakie wsparcie otrzymamy od innych krajów zaangażowanych w tę misję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane