

Trzy pytania do Tomasza Lubowieckiego, prezesa 7R
Co oznacza ESG dla firm deweloperskich, działających na rynku magazynowym?
W duchu eko i na rzecz społeczności
Trzy pytania do Tomasza Lubowieckiego, prezesa 7R
Co oznacza ESG dla firm deweloperskich, działających na rynku magazynowym?
Trzy pytania do Tomasza Lubowieckiego, prezesa 7R
Co oznacza ESG dla firm deweloperskich, działających na rynku magazynowym?
ESG dla firm deweloperskich oznacza wyjście naprzeciw celom zrównoważonego rozwoju i wzięcie - wraz z firmami z innych branż – odpowiedzialności za ich realizację. Wszyscy stoimy przed tym samym wyzwaniem – powstrzymania negatywnych skutków zmian klimatycznych. Beneficjentami tych działań będzie zarówno biznes, jak też społeczeństwa. Tym bardziej, że ESG bardzo mocno podkreśla obowiązek dbałości o lokalne społeczności i etykę biznesu. Zgodność z kryteriami zrównoważonego rozwoju przyczyni się więc do wzmocnienia fundamentów przedsiębiorczości.
Jakich proekologicznych i energooszczędnych rozwiązań oczekują obecnie klienci i inwestorzy?
Dzisiaj magazyny muszą być przede wszystkim coraz bardziej „zielone”, czyli wyposażone w technologie redukujące energochłonność, a tym samym emisje gazów cieplarnianych, dostosowane do wymogów gospodarki obiegu zamkniętego, zasilane energią ze źródeł odnawialnych. Ponadto muszą coraz lepiej dopasowywać się do otoczenia, w którym funkcjonują. Dotyczy to zarówno dużych obiektów budowanych z dala od miast, przy budowie których należy uwzględniać kwestię ochrony zasobów naturalnych i bioróżnorodności, jak i mniejszych, powstających na obrzeżach czy nawet w obrębie ośrodków miejskich, wymagających przemyślanego wbudowania w tkankę miejską. W obu przypadkach oczekuje się nie tylko, że nie będą one zaburzać życia lokalnych społeczności, a wręcz przeciwnie – że będą uwzględniać ich potrzeby. Z kolei klientów coraz bardziej interesuje elastyczność i wielofunkcyjność obiektów, które zapewniają stabilne warunki sprzyjające długofalowemu rozwojowi.
Czy inwestycje typu brownfield także wpisują się w trend zrównoważonego rozwoju?
Nieużywane i niedostępne tereny poprzemysłowe dzięki inwestycjom typu brownfield zaczynają na nowo pełnić określone funkcje. Na poddanych specjalistycznym zabiegom remediacji terenach mogą powstawać m.in. nowoczesne obiekty magazynowe. To z kolei oznacza pobudzenie rozwoju miasta poprzez ściągniecie do takiej lokalizacji dobrze funkcjonującego biznesu i stworzenie dodatkowych miejsc pracy. Inwestycje typu brownfield to ważny element strategii inteligentnego rozwoju miast i regionów, w którą włącza się 7R.