W kwietniu odbił eksport szwajcarskich zegarków

opublikowano: 29-05-2018, 09:32

Eksport szwajcarskich zegarków wzrósł w kwietniu o 13,8 proc. osiągając wartość 1,76 mld CHF (1,77 mld USD). Wypracowanie tak dobrego wyniku było możliwe przede wszystkim dzięki odrodzeniu się boomu na jednym z kluczowych rynków, w Hongkongu, donosi Reuters.

Wiadomość daje nadzieję branży, która przez długi czas borykała się z kryzysem i spadkiem popytu, głównie ze strony majętnych klientów z Azji, a szczególnie z Chin, gdzie po wprowadzeniu radykalnych przepisów antykorupcyjnych znacząco zmniejszyło się zapotrzebowanie na towary luksusowe, w tym zegarki.

Zegarki firmy Swatch Group wystawione w witrynie jednego ze sklepów w Zurichu
Zobacz więcej

Zegarki firmy Swatch Group wystawione w witrynie jednego ze sklepów w Zurichu fot. Bloomberg

Federacja szwajcarskiego przemysłu zegarmistrzowskiego (FH) podkreśla, że eksport odbił po słabych marcowych rezultatach. Skumulowany eksport branży zegarków osiągnął wartość 6,7 mld CHF w pierwszych czterech miesiącach roku, co stanowi wzrost o 11 proc. względem analogicznego okresu 2017 r.

W kwietniu eksport do Hongkongu zwiększył się aż o 43,4 procent, notując najwyższą dynamikę od  sześciu lat.

Po pewnym wahaniu Stany Zjednoczone również zdają się potwierdzać powrót do pozytywnego poziomu ze wzrostem sięgającym 12,8 proc. stosunku do kwietnia 2017 r. – napisała w oświadczeniu FH.

Dostawy zegarków do Chin zwiększyły się o 11,0 proc., a do Japonii o 9,1 procent. Z kolei na europejskim rynku, sprzedaż do Niemiec wzrosła o 12,8 proc., podczas gdy eksport do Wielkiej Brytanii spadł o 14,7 proc. FH podkreśla, że sytuacja na Wyspach Brytyjskich uległa znacznemu pogorszeniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu