W lutym wzrosła liczba zatrudnionych Brytyjczyków

  • Paweł Makosz
opublikowano: 23-03-2021, 13:43

W lutym br. wzrosła liczba obsadzanych wakatów w brytyjskiej gospodarce. Firmy zaczęły zwiększać zatrudnienie szykując się na planowane przez rząd powolne zniesienie obostrzeń związanych z walką z pandemią.

Liczba pracowników na listach płac wzrosła w lutym o 68 tys., co było trzecim z rzędu miesięcznym wzrostem, podał Office for National Statistics (ONS). Liczba wolnych miejsc pracy od grudnia do lutego wzrosła o 8 proc. do 601 tys.

– Liczba wakatów prawdopodobnie będzie się sukcesywnie zwiększała, ponieważ firmy szukają możliwości odbicia się od dna, wierząc w rządowy plan powolnego zniesienia obostrzeń - powiedział Tej Parikh z The Institute of Directors.

Adobe Stock

Co prawda, w kwartale do stycznia 2021 r. stopa bezrobocia wzrosła do 5 proc. jednak była o 0,2 punkty proc. niższa od mediany prognoz ekonomistów. Daje to nadzieję, że Wielka Brytania wkrótce zacznie wychodzić z najgorszej recesji od trzech stuleci.

Niewątpliwie przyczynił się do tego kanclerz skarbu Rishi Sunak, który przedłużył do września programy pomocowe dla osób, których miejsca pracy zostały zamknięte w czasie pandemii.

Całkowita liczba osób zatrudnionych pozostaje o 693 tys. mniejsza w porównaniu z danymi z lutego 2020 roku, tuż sprzed wybuchu pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane