W piątek głosowanie projektu nowelizacji tzw. ustaw medialnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-12-2005, 11:10

Marszałek Sejmu Marek Jurek zdecydował, że jeszcze w piątek odbędzie się debata i głosowanie nad projektem nowelizacji tzw. ustaw medialnych - poinformował dziennikarzy wicemarszałek Wojciech Olejniczak (SLD) po posiedzeniu Konwentu Seniorów, który zebrał się w przerwie obrad Sejmu.

Marszałek Sejmu Marek Jurek zdecydował, że jeszcze w piątek odbędzie się debata i głosowanie nad projektem nowelizacji tzw. ustaw medialnych - poinformował dziennikarzy wicemarszałek Wojciech Olejniczak (SLD) po posiedzeniu Konwentu Seniorów, który zebrał się w przerwie obrad Sejmu.

Według Olejniczaka, decyzja marszałka oznacza, że "kontrolę nad mediami publicznymi przejmuje Prawo i Sprawiedliwość".

Chodzi o projekt nowelizacji tzw. ustaw medialnych - ustawy o rtv, Prawa Pocztowego i Prawa telekomunikacyjnego. Projekt zakłada zmniejszenie liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 9 (obecnie) do 5. Dwóch członków miałby powoływać prezydent, dwóch Sejm, a jednego Senat.

W czwartek sejmowej komisje Kultury i Środków Przekazu oraz Infrastruktury zebrały się w Sejmie dwa razy, aby  pracować nad projektem. Posłowie PO i SLD zaprotestowali przed takim tempem prac i wyszli z sali, gdzie odbywała się komisja. Mimo to było kworum, które pozwoliło na wprowadzenie do projektu poprawek i przygotowania przez komisję sprawozdania. Wieczorem marszałek Sejmu zapowiedział, że drugie czytanie odbędzie się w piątek rano.

W piątek sprawa trybu pracy połączonych komisji wywołała burzliwą dyskusję w Sejmie, po której marszałek zarządził przerwę i zwołał posiedzeniu Konwentu Seniorów.

Piotr Gadzinowski (SLD) wnioskował o przełożenie debaty nad sprawozdaniem komisji dotyczącym projektu, zaplanowanej na piątek po porannych głosowaniach do momentu, "kiedy komisje zbiorą się legalnie i uchwalą legalne sprawozdanie".

Gadzinowski uważa, że sprawozdanie przyjęte w czwartek przez komisje jest nielegalne, gdyż "wynikło z nielegalnego posiedzenia obu komisji". Jego zdaniem, "zalegalizowanie" sprawozdania komisji przez włączenie go do porządku obrad Sejmu można porównać do prania brudnych pieniędzy.

Olejniczak powiedział dziennikarzom, że powoływanie się na regulamin i dobre obyczaje, by nie przeprowadzać jeszcze w piątek drugiego i trzeciego czytania, nie były przyjmowane podczas posiedzenia Konwentu.

"Mimo tego, że posłowie dopiero dziś rano mogli zapoznać się ze sprawozdaniem komisji, które wcześniej zostały zwołana z minuty na minutę, odbędzie się drugie i trzecie czytanie" - podkreślił.

Zdaniem polityka SLD, w szybkim tempie prac nad projektem  chodzi o to, by od nowego roku PiS miało władzę nad mediami publicznymi.

"Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, po tym jak prezydent podpisze tę ustawę, zostaną wybrani nowi członkowie KRRiT" - podkreślił Olejniczak.

Jego zdaniem, będzie to oznaczało, że KRRiT dokona wyboru nowych rad nadzorczych w mediach publicznych.

"Następnie te partyjne rady wybiorą partyjne władze (w mediach publicznych)" - ocenił Olejniczak.

Kadencje członków rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia kończą się wiosną 2006 r. Nowe rady nadzorcze wybiera KRRiT. Członkowie rad nadzorczych są nieusuwalni, ich kadencja trwa 3 lata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane