Czytasz dzięki

W poszukiwaniu zabezpieczenia

Piotr Miliński, Quercus TFI
opublikowano: 20-08-2020, 22:00

Powiedzmy sobie szczerze: znalezienie klasy aktywów, która po marcowym załamaniu nie dałaby okazji do solidnych zysków, jest dużym wyzwaniem.

Globalne akcje pod przewodnictwem amerykańskich czempionów technologicznych ponownie atakują historyczne szczyty. Rentowności obligacji skarbowych, zarówno mniej, jak i bardziej ryzykownych, dochodzą do minimów. Siłę pokazuje również dług przedsiębiorstw, a surowce i metale szlachetne osiągają kilkudziesięcioprocentowe stopy zwrotu.

Jeżeli nadal będziemy funkcjonować w warunkach przeciętnego wzrostu gospodarczego i niskich stóp, dotychczasowi liderzy powinni kontynuować swoją dobrą passę. W obliczu nadmiaru płynności każda inwestycja o względnie stabilnej, dodatniej rentowności będzie cieszyć się dużą popularnością. Można sobie jednak wyobrazić sytuacje, w których dotychczasowy układ sił ulegnie zmianie. Co bowiem stanie się w przypadku, gdy gospodarki mimo wszystko powrócą do silnego wzrostu, a na horyzoncie pojawi się inflacja? To mogłaby wreszcie być szansa dla jednego z niewielu dotychczasowych przegranych — sektora finansowego oraz szerszego segmentu value.

Jednocześnie pod silną presją znalazłyby się obligacje. Z drugiej strony wygaszanie obecnych programów stymulacyjnych może doprowadzić do nagłego pogorszenia koniunktury — zwłaszcza jeżeli zbiegnie się w czasie z zimowym nawrotem koronawirusa. Marzec pokazał, że w warunkach kryzysu płynnościowego straty ponoszą niemal wszystkie segmenty aktywów. Istotnym wyjątkiem był dolar, który niemalże z dnia na dzień stał się bardzo deficytową walutą.

Mimo że scenariusz status quo (niskie stopy, niepewny wzrost) nadal pozostaje bazowy, to jednak warto przygotować portfel na pozytywne lub negatywne szoki. A w roli takiego zabezpieczenia, mimo słabego zachowania w ostatnim okresie, całkiem nieźle mogą sprawdzić się właśnie dolar lub spółki typu value.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Miliński, Quercus TFI

Polecane