W Sejmie rządowy projekt dot. 52. dni w roku wolnych od pracy

(Paweł Kubisiak)
20-09-2006, 19:43

Sejmowa Komisja rozpatrzyła rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy, gwarantujący pracownikom 52 dni w roku wolne od pracy.

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach rozpatrzyła w środę rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy, który gwarantuje pracownikom 52 dni w roku wolne od pracy. Projekt zwalnia pracowników z obowiązku odpracowania jednego z dni świątecznych, jeżeli w jednym tygodniu wypadają dwa święta w dni inne niż niedziela.

Obecnie liczba dni wolnych od pracy, przysługujących z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, wynosi w ciągu roku od 50 do 52, w zależności od tego, czy w roku są tygodnie z dwoma świętami w dni inne niż niedziela.

Jeżeli w danym roku występuje tydzień z dwoma świętami w inne dni niż niedziela, wówczas pracownik ma obowiązek odpracować jeden ze świątecznych dni, czyli ma sobotę roboczą, a liczba dni wolnych od pracy w roku wynosi nie 52 a 51 dni. Jeżeli wystąpią dwa takie tygodnie - wówczas pracownik ma dwie soboty pracujące i tylko 50 dni wolnych od pracy.

W praktyce, w jednym tygodniu dwa święta mogą wystąpić w maju (1 i 3) oraz w grudniu (25 i 26).

Projekt zawiera ponadto zmianę dotyczącą ustalania urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych przez część miesiąca lub w niepełnym wymiarze.

Zgodnie ze zmianą naniesioną w środę w czasie prac komisji nowelizacja weszłaby w życie 30 listopada tego roku. Pierwotnie projekt zakładał wejście w życie zmian z dniem 1 października. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Sejmie rządowy projekt dot. 52. dni w roku wolnych od pracy